piątek, 8 marca, 2024
Różnice pomiędzy instalacją zbiorników lpg naziemnych i podziemnych – które rozwiązanie okaże się lepsze i dla kogo?

Własny dom jest dla wielu z nas inwestycją życia. Decydując się na jego budowę stajemy między innymi przed wyzwaniem wyboru ogrzewania. Jednym z najlepszych sposobów na dostarczenie ciepła do budynku jest zainstalowanie trwałego zbiornika lpg. Ogrzewanie gazem propan jest ekologiczne, ekonomiczne oraz wygodne. Pozostaje tylko kwestia wyboru rodzaju instalacji- naziemna, czy podziemna? Która z nich będzie lepszym, bardziej komfortowym rozwiązaniem i dla kogo?

Przydomowa instalacja gazowa a wymogi ustawowe

 

 

Zgodnie z postanowieniami art. 29 ust 1. pkt 19 Prawa budowlanego pojedynczy zbiornik na gaz do pojemności 7 m3 z którego gaz płynny ma zasilać dom jednorodzinny, nie wymaga odrębnego pozwolenia na budowę. Co należy więc zrobić aby nie można nas było oskarżyć o samowolę budowlaną?

Legalne postępowanie = bezstresowe budowanie!

Do starostwa powiatowego należy złożyć następujące dokumenty:

  • Wypełniony formularz pobrany w urzędzie lub z Internetu o chęci wykonania inwestycji instalacji gazu lpg.
  • Dokument poświadczający prawo do dysponowania daną nieruchomością do celów budowlanych.
  • Wykonane przez projektanta, który posiada właściwe uprawnienia budowlane dokumenty: projekt zagospodarowania działki oraz opis techniczny instalacji.

Zbiorniki lpg – naziemny czy podziemny? – różnice i obostrzenia prawne

 

 

Zbiorniki gazowe występują w różnych pojemnościach, od wykorzystywanego najczęściej do potrzeb domowych 2700 l, przez zbiorniki 4850 l, aż po te mieszczące 6000 l gazu płynnego. Im większa pojemność i rozmiar, tym większa musi być zachowana odległość od zabudowań a także sąsiedniej działki. Ponadto zbiorniki lpg typu naziemnego wymagają zdecydowanie większego metrażu działki, ze względu na wymogi potrojonej odległości w stosunku do instalacji podziemnych. Stałą wartością jest wymóg 5m odstępu od studzienek kanalizacyjnych oraz 1m od innego zbiornika gazowego.

Każde z proponowanych przez nas rozwiązań instalacyjnych doskonale spełni swoje zadanie dostarczania energii grzewczej. Istnieją jednak między nimi istotne różnice, które należy poznać przed zakupem. Przeczytaj i wybierz najlepszą metodę, dopasowaną do siebie!

Naziemny zbiornik na gaz 

Jest dedykowany osobom, których działki mają wystarczająco dużą powierzchnię. Przykładowo, jeśli chcemy zainstalować zbiornik o pojemności do 2700 l to odległość jaka musi być zachowana od sąsiedniego budynku wynosi 3m, zaś odstęp od granicy sąsiedniej działki to 1,5m. Zaletą zbiorników naziemnych jest możliwość ich montażu także z istniejącymi już instalacjami lpg. Nie bez znaczenia jest zdecydowanie niższa cena tej instalacji gazowej w zestawieniu z jej podziemną wersją. Decydując się na naziemny zbiornik lpg trzeba zdawać sobie sprawę z jego niekorzystnego wpływu na estetykę przestrzeni. Taka instalacja będzie całkowicie widoczna, a próby jej ukrycia spotkają się z tylko częściowym sukcesem.

Podziemny zbiornik na gaz

To doskonałe rozwiązanie także dla mniejszych działek. Odległości, które obowiązują przy wyborze pojemności 2700 l to zaledwie 1m od kolejnego budynku, zaś przerwa od sąsiedniej działki to tylko 0,5m! Pozwala to na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i jej estetyczną aranżację. Jedyne widoczne części tej wersji zbiornika gazowego to armatura oraz studzienka. Podziemna instalacja lpg jest więc polecana osobom, którym szczególnie zależy na estetyce swojej przestrzeni. Jest to jednak bardziej kosztowne rozwiązanie ze względu na konieczność wykopania zagłębienia na zbiornik. Dodatkowo, nie można go zamontować w naturalnych zagłębieniach terenu a także blisko wód gruntowych.

W zależności od możliwości metrażowych, posiadanego budżetu oraz indywidualnych upodobań, wybór rodzaju zbiornika lpg należy do klienta. Największą różnicą, która wynika bezpośrednio z przepisów prawa jest wymagana odległość od sąsiednich zabudowań, działek i studzienek kanalizacyjnych. Nie należy zapominać także o przepisach przeciwpożarowych. Mając mniejszą działkę warto zdecydować się na zbiornik podziemny. Chcąc maksymalnie obniżyć koszty inwestycji wybór padnie na naziemny zbiornik lpg. Zachęcamy do kontaktu z nami. Doradzimy optymalne rozwiązanie w każdej sytuacji!

Źródło: LPG Direct – instalacje gazowe