wtorek, 2 lipca, 2024
Dla kogo mały smartfon?

Obecnie panuje moda  na kupowanie coraz większych smartfonów. Rynek zdominowały telefony o przekątnych ekranów sięgających od 5,5 do nawet 6 cala. Posiadają one oczywiste plusy w postaci dużej powierzchni roboczej, większej wygody w oglądaniu filmów czy przyjemniejszych doznań płynących z gier. Niekiedy jednak duży smartfon może okazać się nieporęczny i niewygodny. Zobaczmy, kto w szczególności powinien decydować się na mniejszy smartfon.

Co to w ogóle znaczy „mały”?

Mały to pojęcie względne. Wszystko bowiem zależy od subiektywnych oczekiwań  i rozmiaru dłoni użytkownika. Za mały telefon możemy uważać taki, który swobodnie można obsługiwać jedną ręką. Jako „małe” telefony uznaje się głównie te o przekątnej ekranu wynoszącej od 4 do 4,5 cala. Telefony większe są już uważane za duże i nieco mniej poręczne. Zależy to jednak przede wszystkim od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Coś dla aktywnych

Mały telefon komórkowy będzie poręcznym urządzeniem przede wszystkim dla osób aktywnie spędzających czas i uprawiających jakiś sport. Aktualnie smartfon często stosowany jest jako urządzenie pomiarowe dla biegaczy. Do takich zadań zdecydowanie lepsze okaże się kompaktowe urządzenie, które nie będzie w żaden sposób uwierać użytkownika podczas przyczepienia do przedramienia. Ponadto, w trakcie spaceru lub biegu, o wiele łatwiej jest operować właśnie małym telefonem, co zmniejsza ryzyko jego upuszczenia i potłuczenia.

Niewielkich rozmiarów smartfon będzie także idealny dla rowerzystów. Niejednokrotnie zdarzy się, że niezbędne będzie jego wyciągnięcie podczas jazdy. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie skromniejszych rozmiarów urządzenie: operowanie dużym smartfonem może zbyt absorbować uwagę i okazać się nawet niebezpieczne!

Dla osób, które tylko dzwonią

Mały smartfon będzie idealną opcją dla tych osób, które wykorzystują go tylko w jego najbardziej pierwotnym celu: do dzwonienia. Duży telefon mógłby być nieporęczny, a urządzenie służące takim właśnie funkcjom powinno być możliwie najwygodniejsze. Ponadto telefon kompaktowy prościej zmieścić do kieszeni i zdecydowanie łatwiej go wyciągnąć. Większy smartfon mógłby przeszkadzać i być bardzo niewygodny w użytkowaniu. Lepiej postawić tutaj na funkcjonalność, jaką gwarantują małe smartfony.

W sam raz dla kobiet

Na mniejsze aparaty często decydują się także kobiety. Wynika to w dużej mierze z ich poczucia estetyki i z chęci zarządzania przestrzenią. Przede wszystkim kobiety jako osoby na ogół drobniejszej budowy i niższe od mężczyzn, po prostu źle wyglądają z wielkim telefonem przy uchu. Po drugie, większy niż 4,5 calowy smartfon mógłby być już znacznie bardziej kłopotliwy w obsłudze i nie gwarantować szczególnie miłych wrażeń z jego użytkowania. Poza tym niewielkie urządzenie jest o wiele łatwiej zmieścić w kobiecej torebce: duże telefony zajmują sporo miejsca i mogą sprawiać kłopot w codziennym użytkowaniu.

Ostatecznie jednak wszystko zależy od osobistych preferencji, upodobań, ale i także gabarytów użytkownika. Generalnie polecamy małe smartfony tym, którzy przede wszystkim potrzebują łatwego dostępu do telefonu i chcą obsługiwać go jedną ręką. Mały smartfon jest też łatwiejszy w obsłudze podczas biegów czy jazdy na rowerze. Zdecydowanie poręczniejszy będzie także dla osób niewysokich, o małych dłoniach. Ostatecznie kluczem do wyboru małego telefonu może być kwestia estetyki: duży smartfon, szczególnie u filigranowych kobiet, może wyglądać dość niekorzystnie i przytłaczać ją swoim rozmiarem. Każdy powinien jednak kierować się swoimi własnymi upodobaniami i to nim zawierzyć podczas wyboru wielkości urządzenia.

Źródło: Allview – Telefony i tablety