piątek, 26 kwietnia, 2024
W co inwestować w 2018 roku?

Zgromadzone oszczędności mogą sobie spokojnie leżakować na lokacie bankowej. Ktoś komu nie zależy na pomnażaniu swoich ciężko zarobionych pieniędzy, niech zadowoli się niskim oprocentowaniem lokaty, dodatkowo zapłaci podatek od odsetek. Osoby, którym nie w smak tak niskie oprocentowanie i które chcą sensownie inwestować własne oszczędności, mają sporo innych możliwości. Co w świecie inwestycji jest godne odnotowania? W co inwestować w roku 2018?

Nieruchomości pod wynajem z korzystną stopą zwrotu

Pewnym miejscem do zainwestowania własnych oszczędności i uzyskania korzystnej stopy zwrotu są oczywiście nieruchomości. Dlaczego w roku 2018 warto wybierać inwestowanie w nieruchomości pod wynajem? Rynek nieruchomości stale się rozwija. Deweloperzy oddają z każdym rokiem coraz więcej mieszkań do użytkowania, a program Mieszkanie Plus nie zmieni sytuacji na rynku wynajmu. Dodając do tego stopę zwrotu w wysokości 5-6% ma się obraz znakomitej i co najważniejsze pewnej inwestycji. Podstawa to szukanie i kupno nieruchomości typowych pod wynajem czyli o odpowiednim metrażu i w pewnych lokalizacjach.

Zakup akcji i obligacji

Mimo, iż czasy hossy giełdowych odeszły w zapomnienie, to wciąż można sensownie zarobić poprzez zakup i sprzedaż papierów wartościowych. Analitycy rynkowi przewidują, że na akcjach największych spółek giełdowych będzie można uzyskać zysk sięgający 10%. Z uwagi jednak na dość wysokie ceny i stabilną sytuację spółek na WIG20, należy zainwestować dość sporo w kupno akcji.

Obligacje to z kolei pewniejsza inwestycja kiedy mowa o papierach wartościowych. Jednak ich oprocentowanie może nie przynieść tak wysokich korzyści jak gra na giełdzie. Równocześnie zakup akcji to inwestycja długoterminowa, wymaga zamrożenia własnych oszczędności na okres minimum 3 lat.

Inwestycja w metale szlachetna

Długoterminowa inwestycja ale obarczona minimalnym ryzykiem. W dłuższej perspektywie czasu kursy złota czy srebra nie są obarczone większymi wahaniami. Dlatego jest to niezwykle pewna i spokojna inwestycja. Bardziej związana z zabezpieczeniem własnych środków finansowych w inny sposób niż na lokacie bankowej.

Fundusze inwestycyjne

Coś dla osób lubiących ryzyko gdyż w przypadku udanych inwestycji, można uzyskać zysk w wysokości nawet 30%. Nietrafione zakupy portfeli inwestycyjnych to niestety możliwość utraty większości oszczędności. Jest to na pewno kusząca propozycja dla wszystkich tych, którzy celują w agresywne inwestowanie.