wtorek, 18 czerwca, 2024
Wykorzystanie przenośnych promienników podczerwieni

Ogrzewacze przenośne działają na różnych zasadach. Najczęściej spotykane są dmuchawy, w których mamy grzałkę, przez którą ruch powietrza jest non stop wymuszany za pomocą wentylatora. Mamy też piecyki olejowe, które mają tą zaletę, że nie wymagają żadnych elementów aktywnych (takich jak dmuchawa) do pracy. Ostatnim krzykiem mody są jednak promienniki, które również posiadają bardzo wiele zalet.

Dlaczego to się sprawdza?

By zrozumieć dlaczego promienniki elektryczne są tak bardzo cenione, trzeba najpierw dowiedzieć się jak działają. Otóż w przeciwieństwie do dmuchaw czy piecyków olejowych, nie oddają one ciepła przez konwekcję, ale wypromieniowanie. Dzięki temu energia trafia dokładnie tam, gdzie chcemy. Umożliwia to wykorzystanie przenośnych promienników nawet jako ogrzewanie tarasu, bądź można użyć ich w ogrodzie. Grzejniki konwekcyjne nie mogłyby pracować w takim środowisku, ponieważ wiatr skutecznie rozdmuchałby całe podgrzane powietrze. Jednak skoro mowa jest tutaj o promieniowaniu podczerwonym, to będzie ono na ruchy powietrza całkowicie niewrażliwe.

Gdzie można je wykorzystać?

Zastosowanie przenośnych promienników jest bardzo szerokie. Można dogrzewać się nimi wewnątrz pomieszczeń domu czy mieszkania, wystarczy tylko że w pobliżu mamy gniazdko elektryczne. Można także zabrać je ze sobą na zewnątrz i po postawieniu w niewielkiej odległości od naszego ciała, będziemy czuć na skórze przyjemne ciepło, tak jakby świeciło na nas słońce. Promienniki ciepła można wykorzystywać także na strychu, w piwnicy, w garażu i tak dalej. Ważne tylko, by do pomieszczeń wilgotnych zabierać tylko te, które są przygotowane do pracy w takich warunkach. Na pewno urządzenie tego typu ułatwi nam zimowe prace w garażu przy samochodzie, sprzątanie zimnej piwnicy, czy remont nieogrzewanego strychu.

Jak mogliśmy się przekonać, nowoczesne promienniki cieplne mogą być wykorzystywane w bardzo wielu miejscach. Nie przeszkadza im nawet praca na otwartej przestrzeni, gdzie mamy stały ruch powietrza spowodowany przez wiatr. Nic dziwnego, że produkty te znikają z półek sklepowych w bardzo szybkim tempie, są też bowiem niedrogie w zakupie.