środa, 19 czerwca, 2024
Dlaczego w klimatyzatorze skrapla się woda?

Klimatyzatory to funkcjonalne urządzenia regulujące temperaturę, które są szczególnie przydatne w okresie letnim, w którym często występują upały. Klimatyzatory zapewniają optymalny komfort cieplny oraz pozytywnie wpływają na jakość powietrza, oczyszczając je z bakterii i alergenów. Jednym z warunków prawidłowego działania sprzętu jest jego odpowiednia konserwacja. Kiedy regularne prace zostaną zaniechane, mogą pojawić się oznaki nieprawidłowego działania klimatyzacji. Jednym z nich jest skraplająca się woda. Czy jej widok zawsze oznacza awarię?

Skropliny to nie powód do niepokoju!

Efektem ubocznym działającego systemu klimatyzacyjnego są tzw. skropliny, które powinny być w odpowiedni sposób odprowadzane. Są to drobne kropelki wody swoim wyglądem  podobne do rosy. Warto sobie uświadomić, że jest to powszechne zjawisko, które nie powinno wzbudzać niepokoju. Woda skrapla się w wyniku procesów zachodzących w klimatyzatorze, wpływa na to wilgoć produkowana w wymienniku ciepła. Znajdujący się w ruchu zimny czujnik chłodniczy odnotowuje różnicę ciepła między temperaturą otoczenia a tą, która panuje na zewnątrz. W wyniku tego klimatyzacja może pokryć się niewielkimi kropelkami wody – jest to normalne zjawisko wynikające z praw fizyki.

Kiedy cieknąca woda jest oznaką awarii sprzętu?

Powodem do niepokoju są duże ilości wody wyciekającej z klimatyzatora. Świadczy to o jego nieprawidłowym działaniu – w takiej sytuacji konieczny jest serwis klimatyzacji. Dlaczego tak się dzieje? Sprawny klimatyzator odprowadza wodę do tacy ociekowej, skąd ciecz przedostaje się do kanalizacji. Jeśli ten system jest niedrożny, to woda nie zostaje odprowadzona, tylko wycieka na zewnątrz. W takich sytuacjach należy dokładnie wyczyścić urządzenie, ponieważ zalegające nieczystości mogą spowodować zapchanie kanalików odpływowych. Jeśli problem nie zniknie, warto skorzystać z pomocy fachowca, ponieważ przyczyną wyciekającej z klimatyzatora wody może być jego wadliwy montaż. Specjalista z pewnością określi przyczynę usterki oraz sprawnie ją usunie.

Artykuł Partnera: Serwis Klimatyzacji Turek