środa, 28 sierpnia, 2024
Efektywność systemów oddymiania

W czasie pożaru to nie ogień jest największym zagrożeniem dla człowieka. O wiele bardziej niebezpieczny jest dym, który uniemożliwia ucieczkę z płonącego budynku. Nie tylko powoduje ograniczenie widoczności. Jego wdychanie dymu może skutkować omdleniami, a nawet śmiertelnymi zatruciami. Dlatego systemy oddymiania są tak ważne przy projektowaniu efektywnego zabezpieczenia przeciwpożarowego.

Zadanie systemów oddymiania

Systemy oddymiania mają na celu ograniczanie dymu i gorących gazów w budynkach poprzez kontrolowanie przepływu powietrza podczas pożaru. Może się to wydawać mylące, ponieważ wiadomo, że ogień bez dostępu tlenu szybciej wygasa. Należy jednak pamiętać, że celem oddymiania jest zapobieganie gromadzeniu się toksycznych związków, co umożliwia ewakuację. Dodatkowo systemy te wpływają na ograniczenie stężeń ciepła, które mogą zmniejszyć nośność konstrukcji, potencjalnie powodując zawalenie się obiektu. Skuteczny system oddymiania zapewnia odpowiednią wentylację na całej przestrzeni, a jednocześnie nie zakłóca naturalnego ruchu dymu.

Więcej o systemie oddymiania można przeczytać na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/system-wentylacji-pozarowej-system-strumieniowy.

Jaki system wybrać?

Wentylacja dymowa musi być zgodna z obowiązującymi przepisami i dostosowana do specyficznych wymagań każdego budynku. Obszar oddymiania może się różnić w zależności od rodzaju działalności firmy. Dla przykładu ze względu na większy potencjał cieplny, składowisko odpadów będzie potrzebowało systemu oddymiania o większej mocy.

Na klatkach schodowych w biurach czy budynkach mieszkalnych przeważnie montuje się systemy oddymiania grawitacyjnego, które wykorzystują naturalny ruch dymu. Z kolei w garażach lub innych powierzchniach, które umieszczone są na ujemnych poziomach, korzysta się z rozwiązania, jakie daje strumieniowy system wentylacji.

Aby zaprojektować niezawodny, zrównoważony system oddymiania, niezbędna jest dokładna znajomość wymagań i specyfiki działalności przemysłowej. Istniejące dokumenty referencyjne nie oferują możliwości zaprojektowania idealnego rozwiązania, które będzie obowiązywać na we wszystkich obiektach. Konieczne jest zatem dostosowanie ich do konkretnych potrzeb.