piątek, 8 marca, 2024
Urządzamy ogród w stylu śródziemnomorskim

Wakacje na plaży, piękna słoneczna pogoda oraz wspaniała natura wokoło. Okazuje się, że śródziemnomorski klimat można zabrać ze sobą do domu i stworzyć wspaniały ogród, który będzie przywracał wyjątkowe wspomnienia. Wystarczy poznać tylko kilka zasad, zaopatrzyć się w odpowiednie rośliny oraz donice gliniane i zaaranżować swoje podwórko. Jakie rośliny wybraći czy taki ogród może przetrwać zimę?

Czym charakteryzuje się styl śródziemnomorski?

Ogród śródziemnomorski wyróżnia przede wszystkim przestrzenność oraz charakterystyczne dodatki. Poza roślinami spotkać można w nim przykuwające wzrok misy ogrodowe duże, dzbany, czy kamienne schodki. Jest jasny i utrzymany w pastelowych barwach, które pozwalają się zrelaksować i odpocząć. Elementy architektury nie przytłaczają całości, jednak wyróżniają się na tle roślinności i stanowią wyraźny akcent. Często w tego typu ogrodach pojawiają się płaskorzeźby albo figury kamienne, które  dodają unikatowego charakteru i powagi. Wiklinowe lub metalowe meble muszą być jak najbardziej zbliżone do natury, najlepiej, gdyby były urozmaicone o pnącza, albo znajdowały się na nich inne roślinne akcenty. Nie skupiają one jednak głównej uwagi, są urozmaiceniem, które współgra z całością.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu śródziemnomorskiego?

W naszej strefie klimatycznej dokładne odwzorowanie ogrodów śródziemnomorskich jest niemożliwe, trzeba więc pogodzić się z kompromisami. Cytrusy, czy drzewa oliwne raczej nie mają szansy przetrwać, zwłaszcza w zimie, która jest u nas mroźna. Nie należy się jednak zniechęcać, ponieważ odpowiedni dobór roślin i ich prawidłowa pielęgnacja pozwala na stworzenie ogrodu, którego nie powstydziłby się mieszkaniec Grecji, czy Sycylii. Efektownym oraz wytrzymałym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju pnącza: wiciokrzewy albo bluszcze. Nie tylko poradzą sobie w zimie, ale odgrywają ogromną rolę w zapełnianiu ogrodu. Bardzo pożądane są też krzewy, oczywiście przystosowane do klimatu umiarkowanego. Wybór jest ogromny, bo można postawić na bukszpany, jałowce, czy cisy. W lecie nic nie stoi na przeszkodzie, by zaopatrzyć się w donice na wymiar i posadzić w nich rośliny bardziej typowe dla klimatu śródziemnomorskiego, czyli np. cytrusy, oleandry oraz wawrzyny. W chłodniejszych miesiącach można umieścić je w domu i zapewnić w ten sposób odpowiednie temperatury do prawidłowego wzrostu. Na koniec, nie można zapomnieć o ziołach, których świeży zapach jest konieczny do dopełnienia ogrodu. Możliwości jest wiele: bazylia, oregano, czy tymianek będą pełniły funkcję ozdobną, ale też świetnie sprawdzą się do urozmaicenia potraw.

Rośliny to nie wszystko:

Ogrody śródziemnomorskie nie posiadają rozbudowanych trawników, a na ich miejsce pojawiają się żwirowe nawierzchnie. Mury to bardzo charakterystyczne elementy, których nie może zabraknąć. Poza wspomnianymi wcześniej rzeźbami i odpowiednio dopasowanymi meblami warto też przemyśleć detale i postawić np. na donice w stylu greckim. Zdecydowanie ciekawym akcentem są też fontanny, które przy okazji stanowią jedną z głównych atrakcji.

Stworzenie ogrodu śródziemnomorskiego w swoim ogródku może wydawać się trudnym wyzwaniem, jednak w rzeczywistości jest to możliwe do zrealizowania. Należy tylko dokładnie przemyśleć zamysł i pamiętać o sezonowości roślin. Prowadzenie takiego ogrodu może być świetną odskocznią od codziennych obowiązków i formą rozrywki.