piątek, 8 marca, 2024
5 zalet własnej sprężarkowni w zakładzie produkcyjnym

Rosnąca konkurencja oraz wymogi technologiczne sprawiają, że zakłady produkcyjne muszą sprostać podwyższonym normom, aby zachować swoją pozycję na rynku. Dlatego rozwój własnego parku maszynowego, w tym również sprężarkowni, jest niezbędny do uzyskania maksymalnej wydajności i jakości produkcji. Poznaj 5 zalet własnej sprężarkowni w zakładzie produkcyjnym.

Główny napęd dla zakładu

Rosnące wymogi rynku i rozwój technologii sprawiają, że sprężarkownie w zakładach produkcyjnych stają się niezbędnym elementem utrzymania produkcji na odpowiednim poziomie. Często stosowanymi elementami wyposażenia są sprężarki śrubowe, które mogą pracować ciągle nawet w najtrudniejszych warunkach. Tego typu kompresory są wydajne i łatwo można je podłączyć do sieci sprężonego powietrza. Posiadają również odpowiednie zabezpieczenia oraz regulacje, co wpływa na bezpieczeństwo pracy ludzi i urządzeń.

Optymalna wydajność produkcji

Sprężone powietrze tuż obok energii elektrycznej jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mediów w zakładach produkcyjnych. Do jego wytworzenia służą sprężarkownie, wyposażone w kompresory, które sprostają zapotrzebowaniu zakładu. To zapewnia optymalną wydajność produkcji w zakładzie oraz przekłada się na większy zysk.

Oszczędność czasu

Wybierając kompresor do sprężarkowni w zakładzie produkcyjnym, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wydajność, lecz także na dostępność części zamiennych na rynku Dzięki temu czynności serwisowe przebiegają szybciej, co zapobiega długim przestojom i pozwala uniknąć strat. Poza tym kompresory powinny być dobrane według wydajności optymalnej do zapotrzebowania zakładu na sprężone powietrze. To pozwala uzyskać maksymalną wydajność produkcji oraz uniknąć niepotrzebnego poboru mocy – w przypadku sprężarek o zbyt dużej wydajności, niedopasowanej do potrzeb zakładu.

Większy zysk

Odpowiednio wyposażona sprężarkownia w zakładzie produkcyjnym pozwala osiągnąć wysoką wydajność w tym samym czasie pracy. Piaskownie, lakiernie lub inne działy produkcji, w których niezbędne jest sprężone powietrze, mogą pracować bez nieplanowanych przestojów, które mogłyby nastąpić wskutek zbyt słabej wydajności kompresorów. Wyższa wydajność przekłada się na większy zysk zakładu produkcji.

Optymalizacja kosztów produkcji

Sprężarkownie wyposażone w sprężarki śrubowe to jedne z najpopularniejszych w zakładach produkcyjnych ze względu na łatwą obsługę oraz dużą wytrzymałość pracy w szkodliwych warunkach. Ich wydajność powinna być dopasowana do zapotrzebowania zakładu na sprężone powietrze. Sprężarki śrubowe możemy podzielić na:

  • kompaktowe przeznaczone do zakładów o mniejszym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze,
  • sprężarki o dużej mocy z regulacją prędkości obrotowej używane w dużych zakładach produkcyjnych.

Sprężarki śrubowe olejowe bardzo dobrze sprawdzają się podczas pracy w dużych zakładach i ciężkich warunkach pracy. Natomiast kompresory bezolejowe stosowane są najczęściej w takich branżach jak: papiernicza, medyczna, itd.

Nowoczesna sprężarkownia wyposażona w kompresory śrubowe dostarcza wysokiej jakości sprężonego powietrza, przy niskim poziomie hałasu. Duża dostępność części zamiennych skraca czas serwisowania oraz zapobiega długim i kosztownym przestojom w produkcji. Dlatego posiadanie własnej sprężarkowni w zakładzie produkcyjnym niesie za sobą wiele zalet, które cenią najwięksi przedsiębiorcy na rynku.