poniedziałek, 26 sierpnia, 2024
Energooszczędne kompresory – sposób na podwyżki prądu

Cykliczna praca kompresora w zakładzie produkcyjnym oraz usługowym generuje duże pobory prądu elektrycznego, co przekłada się na zwiększone koszty utrzymania tego typu urządzenia. Rozwiązaniem jest zakup sprężarki śrubowej o zmiennej wydajności.

Dopasowanie ilości sprężonego powietrza do aktualnego zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa przemysłowego

Urządzenie, które pracuje przez kilka-kilkanaście godzin dziennie, pobiera sporą ilość prądu elektrycznego. Każdy właściciel zakładu przemysłowego czy usługowego, w którym wykorzystuje się sprężarki, z pewnością liczy się z kosztami utrzymania tego typu urządzenia.

Dlatego też, niezwykle ważnym elementem optymalizującym koszty eksploatacyjne jest elastyczność wytwarzania medium roboczego. To wpływa na obniżenie potencjalnych i faktycznych kosztów związanych z zasilaniem urządzeń energią elektryczną. Jednorazowe dopasowanie ilości wytwarzanego powietrza daje krótkotrwały efekt – każde zwiększenie/zmniejszenie produkcji, zmiana cyklu, nieszczelności wpływają na efektywność działania kompresorów. Na takie i podobne problemy rozwiązaniem jest zastosowanie sprężarki zmiennoobrotowej.

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności

Spadek liczby zamówień to normalna sytuacja dla zakładu wynikająca z fluktuacji rynku – raz znajdującego się w okresie bujnego rozwoju, raz w recesji. Sprawne dostosowanie wytwarzania sprężonego powietrza do potrzeb procesu produkcyjnego umożliwiają sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności.

Warto zauważyć, że przypadku, gdy w zakładzie zaangażowany do pracy jest tradycyjny sprzęt – tj. sprężarki o określonej wydajności, wówczas musimy liczyć się z pojawieniem start finansowych, mogących poważnie zaburzyć sprawne funkcjonowanie firmy. Warto pamiętać, że urządzenie, które nie jest w pełni wykorzystywane, ale pobiera energię elektryczną przyczynia się do zwiększonych kosztów, nie generując przy tym, żadnych lub znikome zysków.

Sytuację taką zastaniemy także w nowopowstałych zakładach przemysłowych, które nie posiadają jeszcze ugruntowanej bazy stałych odbiorców usług lub też nie zawarły stałych lub odnawialnych cyklicznie kontraktów z odbiorcami ich produktów. Dlatego idealnym rozwiązaniem staje się zakup sprężarki śrubowej o zmiennej wydajności. To metoda na ograniczenie ilości zużytego prądu eklektycznego i uniknięcie strat finansowych – szczególnie, że kwoty, jakie przychodzi nam uiścić za pobór energii elektrycznej, stają się coraz wyższe.

Ile można zaoszczędzić, kupując sprężarkę śrubową o zmiennej wydajności?

Zachodzi pytanie, ile dany przedsiębiorca może zaoszczędzić, gdy nabędzie sprężarkę śrubową o zmiennej wydajności. Zdaniem renomowanych producentów tego typu urządzeń, jest to kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. W zestawieniu z użytkowaniem tradycyjnych urządzeń tego typu, sumując opłaty za prąd eklektyczny na przestrzeni kilku lat, stwarza to horrendalne koszty, pozostające bez pokrycia. Jeśli właściciel przedsiębiorstwa przemysłowego pragnie posiadać stabilną sytuację finansową, to zaopatrzenie się w sprężarkę śrubową o zmiennej wydajności jest koniecznością.

Zalety sprężarek śrubowych o zmiennej wydajności

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności są w stanie precyzyjnie dostosować ilość sprężonego powietrza do aktualnych potrzeb, jakie występują w danym cyklu produkcyjnym.  Są to urządzenie bezawaryjne, pracujące cicho, bez strat energii, szybkie i wydajne. Kompresory tego typu posiadają ciśnienie robocze oscylujące na poziomie 5 – 13 bar. Wydajność tego typu sprężarki wynosi od 0,51 do 58,20 m3/min. Sprężarki zmiennoobrotowe posiadają zamontowane silniki elektryczne, generujące moc od 5,5 do 355 kW. Praca każdej z nich polega na kompatybilności wszystkich wyżej wymienionych parametrów, co pozwala zmniejszyć zużycie energii o 25% w skali roku.

Zakup sprężarek zmiennoobrotowych to rozwiązanie, które pomaga ograniczyć straty w poborze energii elektrycznej i dopasować ilość sprężonego powietrza do zapotrzebowania w danym cyklu produkcyjnym.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza