czwartek, 3 października, 2024
Wkład własny w kredycie – co warto wiedzieć?

Wkład własny to osobisty wkład finansowy kredytobiorcy w inwestycję, na którą zaciąga kredyt w banku – kapitał, który osoba wnioskująca o kredyt musi posiadać. Od rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego z 2014 roku jest on w zasadzie konieczny, by uzyskać kredyt – banki nie udzielają kredytów bez zabezpieczenia w tej formie.

Jaka jest optymalna wysokość wkładu własnego?

Najogólniej mówiąc, najkorzystniejsza wysokość wkładu własnego to 20% zaciąganego kredytu. Mogąc sobie pozwolić na taki wkład własny, mamy większy wybór ofert i banków – tego typu kredyty przeważają na rynku. Taka wysokość wkładu własnego zapewnia również niższą marżę (czyli element oprocentowania kredytu określający realny zarobek banku) oraz brak ubezpieczenia niskiego wkładu – co przekłada się na zdecydowanie niższy koszt kredytu. Choć może się to wydawać paradoksalne, nie warto inwestować we wkład własny wyższy niż 20% – w przypadku większości ofert nie gwarantuje on niższej marży i niższych kosztów kredytu.

20% to wysokość wkładu własnego optymalna dla klientów indywidualnych, zaciągających kredyt hipoteczny. W przypadku kredytów dla przedsiębiorców na prowadzenie działalności gospodarczej w wielu sytuacjach lepiej zaangażować minimalny, dziesięcioprocentowy wkład własny, a pozostałe środki inwestować na bieżąco w rozwój biznesu.

 

Sytuacja każdego kredytobiorcy jest inna; także w przypadku różnych ofert kredytów optymalna wysokość wkładu własnego zmienia się. Dlatego rozważając konkretne kredyty, warto skorzystać z usług doradcy, który pomoże w określeniu najbardziej korzystnej kwoty inwestowanych środków.

Co może stanowić wkład własny oprócz gotówki?

Nie tylko gotówka może być wkładem własnym. Pokryć go można również:

  • Nieruchomość – w większości banków możliwe jest rozwiązanie, dzięki któremu nabywając nieruchomość możemy w ogóle nie wnosić wkładu własnego w gotówce. Można również we wkład własny wliczyć posiadaną już nieruchomość, która stanowi wtedy dodatkowe zabezpieczenie kredytu – może być ona własnością kredytobiorcy, jego rodziny lub nawet osoby niespokrewnionej.
  • Książeczka mieszkaniowa – również ta założona jeszcze przez rodziców kredytobiorcy.

Wkładem własnym nie może być natomiast samochód, ze względu na możliwość szybkiej utraty wartości. Nie powinno się również zaciągać kredytu gotówkowego na pokrycie wkładu własnego – ze względu na jego cenę jest to po prostu nieopłacalne; co więcej, większość banków wymaga oświadczenia, że wkład własny nie pochodzi z kredytu.

W razie problemów z określeniem, jaki właściwie wkład własny posiadamy, czy jest odpowiednio wysoki oraz jaki kredyt możemy z nim zaciągnąć – warto zwrócić się o pomoc do specjalisty w zakresie doradztwa kredytowego – takiej pomocy udzieli Ci ekspert kredytowy, czyli tzw. doradca kredytowy. Warszawa to miasto, w którym takich specjalistów znajdziesz wielu, a komfort współpracy z takim doradcą to oszczędzone godziny indywidualnych podróży po bankach oraz gwarancja uniknięcia wielu potencjalnych złych decyzji.