wtorek, 23 kwietnia, 2024
Jak wybrać dobrą ekipę budowlaną?

Budowa domu jednorodzinnego to skomplikowany proces, który wymaga sporej cierpliwości i nerwów ze stali. Aby ułatwić sobie szybkie przeprowadzenie prac budowlanych, warto skorzystać z usług doświadczonej ekipy, która na podstawie projektu wybuduje wymarzony dom. Na co zwrócić uwagę wybierając firmę budowlaną?

Najważniejsze jest doświadczenie

Bardzo trudno wybrać fachowców do budowy domu w sytuacji, gdy sami nie mamy bladego pojęcia o branży budowlanej. Warto zaznaczyć, że prace budowlane charakteryzują się szybką dynamiką. Każdy kolejny etap budowy w zasadzie uniemożliwia wykonanie większych poprawek. To wszystko sprawia, że wybór odpowiedniej ekipy budowlanej to absolutna podstawa, od której zależy jakość postawionego budynku.

Czym kierować się przed podpisaniem umowy z wykonawcą? Jego doświadczeniem i referencjami inwestorów, które pozwolą nam sprawdzić, czy są oni zadowoleni z prac prowadzonych przez konkretną firmę. Warto rozmawiać w tym samym momencie z kilkoma wykonawcami i dokładnie porównać kosztorysy. Często okazuje się, że firma remontowo-budowlana stosuje dopłaty np. za usługi koparką czy korzystanie z szalunków lub agregata prądotwórczego. Dokładne przeanalizowanie kosztorysów pozwoli nam uniknąć nieporozumień na etapie budowy domu.

W przypadku gdy kompletnie nie znamy się na branży budowlanej, dobrą opcją jest zatrudnienie osoby, która pomoże nam nie tylko wybrać odpowiednią firmę, ale zapewni stały nadzór nad inwestycją.

Ustal zasady współpracy

Wielu wykonawców niechętnie podpisuje umowy z inwestorami. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prozaiczny – sporo nieuczciwych firm budowlanych nie chce w żaden sposób zobowiązywać się do prowadzenia inwestycji zgodnie z projektem. Problemem jest też często termin realizacji zlecenia. Znaczna część firm w tym samym momencie prowadzi kilka inwestycji, co przekłada się na powstawanie częstych opóźnień. Jeśli nie chcesz czekać na swoją ekipę całymi tygodniami, to warto w umowie zawrzeć harmonogram prac budowlanych wraz z orientacyjną datą zakończenia danego etapu.

Przy podpisywaniu umowy dobrze jest również, by wykonawca zobowiązał się do prowadzenia prac zgodnie z projektem budowlanym. Niestety częstą praktyką na polskich budowach jest stosowanie różnego rodzaju ułatwień, które w przyszłości mogą powodować problemy na etapie eksploatacji budynku. Właściwe wykonanie hydroizolacji czy łączeń na wieńcach to kluczowe sprawy, które można sobie mocno ułatwić kosztem jakości.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, na które można się zdecydować w sytuacji, gdy nie mamy czasu na samodzielne kontrolowanie postępów prac na budowie, jest zatrudnienie zewnętrznego nadzoru budowlanego. Firmy oferujące takie usługi zatrudniają fachowców, którzy dokładnie sprawdzają jakość wykonywanych prac. Takie rozwiązanie gwarantuje nam, że prace przeprowadzane w trakcie budowy naszego domu są prowadzone zgodnie ze sztuką budowlaną.

Decydując się na taki krok, możemy dogadać się z firmą od nadzoru budowlanego, by ich pracownik towarzyszył nam na etapie wizyt prowadzonych u potencjalnych wykonawców naszego domu.

Podsumowanie

Pomimo tego, że wybór firmy do budowy domu jednorodzinnego nie jest prosty, to stosując się do opisanych zasad, będziemy w stanie znaleźć solidnego wykonawcę, który przeprowadzi wszelkie prace budowlane zgodnie z projektem i sztuką budowlaną.

Sprawdzenie referencji, doświadczenia i oglądnięcie kilku inwestycji będących w trakcie realizacji, pozwoli nam wybrać najlepszą firmę, która zrealizuje nasz projekt.