piątek, 8 marca, 2024
Spedycja multimodalna z transportem lotniczym – cechy rozwiązania

Intensywny rozwój transportu lotniczego i modernizacja maszyn lotniczych pozwala na zastosowanie tego środka transportu do przewozu ładunków o różnych rozmiarach i wadze. Przewóz towarów drogą powietrzną coraz częściej jest wykorzystywany jako element transportu multimodalnego, który obejmuje co najmniej dwa różne środki transportu. Czym cechuje się takie rozwiązanie i dla kogo będzie najlepszym wyjściem?

Jakie zalety ma transport lotniczy?

Przewóz towarów drogą powietrzną to obecnie najszybsza możliwa droga transportu, a ze względu na swój globalny zasięg, umożliwia dostarczenie paczki praktycznie do każdego miejsca na świecie. Analizując statystyki wypadków, wypadki lotnicze stanowią bardzo mały procent wszystkich, co czyni ten środek transportu zdecydowanie najbezpieczniejszym. Restrykcyjne kontrole na lotniskach i sztywne procedury sprawiają, że każdy przewożony ładunek, nawet o dużej wartości, jest w pełni chroniony przed kradzieżą i uszkodzeniami.

Samolotem można przewieźć praktycznie każdy rodzaj towaru, chociaż niektóre z nich objęte są specjalnymi warunkami. Dopuszczalne jest przewożenie żywych zwierząt, materiałów niebezpiecznych i wartościowych artykułów, ale wymagać one będą wyjątkowych zabezpieczeń, restrykcyjnych procedur bądź specjalnie dostosowanych opakowań.

Transport lotniczy, dzięki swojemu szybkiemu rozwojowi w wielu kierunkach, pozwala na dostosowanie przewozu towarów do ich rodzajów i indywidualnych potrzeb klientów. Możemy tym samym wyróżnić między innymi transport typu cargo, który obejmuje transport przesyłki z jednego lotniska i odbiór ładunku na lotnisku docelowym. Samoloty są również wykorzystywane bardzo często do transportu przesyłek kurierskich, zwłaszcza tych licznych i drobnych, przewożonych między innymi w stalowych kontenerach.

Transport lotniczy w spedycji multimodalnej

Transport multimodalny to stosunkowo nowe rozwiązanie będące odpowiedzią na coraz bardziej zaawansowane potrzeby klientów. Łączy ono co najmniej dwa różne środki transportu takie jak kolej, samochody ciężarowe, samoloty i statki. W przypadku kolei do transportu wykorzystywane są specjalnie dostosowane wagony kontenerowe, bądź wagony platformowe, umożliwiające załadunek towarów wielkogabarytowych. Transport drogą lądową odbywa się przy użyciu samochodów ciężarowych, które posiadają ciągnik siodłowy i naczepę kontenerową lub za pomocą pociągów – także ekspresowych pociągów towarowych. Do transportu morskiego wykorzystywane są specjalnie dostosowane statki nazywane kontenerowcami, a w żegludze śródlądowej używa się barek.

Włączenie transportu lotniczego w spedycję multimodalną świetnie sprawdza się w transporcie międzynarodowym i międzykontynentalnym. Transport multimodalny jest rozwiązaniem, które zapewnia optymalizację wydatków i wyjątkową elastyczność w doborze środka transportu. Firmy, które zajmują się spedycją multimodalną, to profesjonaliści i warto skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia. Przewóz towarów przy wykorzystaniu transportu multimodalnego zakłada obsługę całego procesu transportu, począwszy od odebrania przesyłki do dostarczenia jej do rąk odbiorcy. Firmy specjalizujące się w tej usłudze dbają o każdy szczegół, dopełniają wszystkich koniecznych formalności takich jak obowiązkowe opłaty cła, podatku bądź załatwienie dokumentów potwierdzających pochodzenie towaru. Ponadto, reagują na bieżące problemy i zapewniają bezpieczeństwo przewożonych towarów, bardzo często oferują również usługę monitorowania przesyłek bądź dodatkowe ubezpieczenie.

Wybór spedycji multimodalnej i transportu lotniczego to najbardziej optymalne rozwiązanie, jeśli chcemy dostarczyć nasz towar bardzo szybko, przewieźć ładunek o nietypowym gabarycie, bądź wysyłamy go na drugi koniec świata. Wybór firmy spedycyjnej dodatkowo pozwoli nam scedować odpowiedzialność na operatora transportu multimodalnego, a poza oszczędnością czasu, oszczędzimy również pieniądze, ponieważ realizacja całej usługi będzie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa