Flebolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób żył, najczęściej kończyn dolnych. Flebolog leczy pajączki, żylaki, owrzodzenia, malformacje żylne, a także zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych oraz zakrzepicę żył głębokich.
Flebologia rozwinęła się z potrzeby interdyscyplinarnego podejścia do niewydolności żylnej. Pacjenci z chorobami żył odwiedzają gabinety lekarzy o różnych specjalnościach. Do lekarza rodzinnego zgłaszają się pacjenci, który nogi po prostu bolą, puchną, szybko męczą się i nie wiedzą, jaka jest tego przyczyna i jak sobie z tym radzić. U dermatologa szukają pomocy, gdy widzą zmiany na skórze: wypryski, niegojące się rany. Nie podejrzewają, że przyczyną tego mogą być niewydolne żyły. Hepatolog diagnozuje zaburzenia krzepliwości krwi, koncentrując się na zatrzymaniu narastania skrzepliny i obniżenie ryzyka wystąpienia zatoru tętnicy płucnej, który zagraża życiu w przypadku powikłań zakrzepicy żył głębokich.
Onkolog lecząc choroby nowotworowe często musi zmagać się z powikłaniami zakrzepowymi, które niosą ryzyko nawet śmierci. Nawet 30% pacjentów onkologicznych dotyka zakrzepica żył głębokich. Pacjenci szukający likwidacji żylaków kierują się do chirurga lub chirurga naczyniowego, specjalistów zabiegowych. Angiologia skupia lekarzy chorób wewnętrznych zajmujących się chorobami naczyń, w tym naczyń żylnych. Także radiolodzy spotykają się z pacjentami w celu diagnozowania niewydolnych żył, a postęp radiologii interwencyjnej spowodował rozwój metod endowaskularnych, czyli likwidujących schorzenia pod kontrolą USG.
Powszechność chorób żylnych spowodowała, że w wielu krajach, także w Polsce lekarze tak wielu specjalności tworzą towarzystwa flebologiczne, które stają się forum wymiany doświadczeń w leczeniu schorzeń żylnych. Takie podejście spowodowało przełom w leczeniu niewydolności żylnej i przesunięcie akcentu w leczeniu z metod chirurgicznych (inwazyjnych) na jak najmniej inwazyjne, możliwe do zaproponowanie także przez lekarzy niezabiegowych.
Co może dla Ciebie zrobić flebolog?
Jeśli masz problem z żylakami, pajączkami, czy owrzodzeniami podudzi, a także niepokoi Cię ból nóg ich męczliwości, obrzęki wokół kostek, flebolog najpierw użyje metod diagnostyki ultrasongraficznej z opcją Dopplera i zlokalizuje przyczynę problemu. Badanie jest nieinwazyjne, niebolesne i trwa najczęściej kilkanaście minut. Zaproponuje Ci skuteczne metody leczenia schorzeń żylnych, nie tylko chirurgiczne, a nawet najczęściej niechirurgiczne. Chirurgia współcześnie zarezerwowana jest wyłącznie dla najbardziej zaawansowanych postaci niewydolności żylnej. Zabiegami najczęściej stosowanymi w gabinetach flebologów są różne odmiany skleroterapii kompresyjnej i laseroterapia endowaskularna (wewnątrzżylna). Na problemy natury estetycznej zaproponuje mikroskleroterapię lub laser przezskórny. Bez względu na to, czy otrzymasz wskazanie do zabiegów, najprawdopodobniej zaproponowane zostanie wspomaganie pracy żył Twoich nóg za pomocą kompresjoterapii, czyli leczenia uciskiem za pomocą specjalnie dobranych wyrobów pończoszniczych o stopniowalnym ucisku: podkolanówek, pończoch czy rajstop.
Czy potrzebujesz skierowania do flebologa?
Skierowanie do flebologa nie jest konieczne, ale warto na pierwszą wizytę wziąć ze sobą dokumentację medyczną związaną z dotychczasowym diagnozowaniem i leczeniem chorób żył.
Czy wizyta i leczenie przez flebologa są refundowane przez NFZ?
Leczenie u flebologa nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundowane są tylko operacje wykonywane przez chirurgów lub chirurgów naczyniowych.
Flebolog a chirurg naczyniowy
Do niedawna pacjenci z chorobami żył zgłaszali się najczęściej do chirurga naczyniowego. Chirurdzy naczyniowi specjalizują się w leczeniu zabiegowym, operacyjnym naczyń tętniczych, żylnych i limfatycznych. Przeszli staranne wieloletnie wykształcenie specjalizacyjne zakończone egzaminem, ale leczenie żył jest jednym z działów takiego szkolenia.
Flebolodzy specjalizują się w leczeniu nieoperacyjnym i wyłącznie naczyń żylnych kończyn dolnych. Swoje doświadczenie czerpią z praktyk różnych specjalizacji, a umiejętności flebologiczne poznają na różnych komercyjnych szkoleniach lub pracując w klinikach flebologicznych.
Flebolog a flebotomista
Flebotomista to pracownik służby zdrowia, który został przeszkolony w zakresie pobierania krwi od pacjenta w celu wykonania badań laboratoryjnych zleconych przez lekarza. To nie jest specjalność lekarska, a pielęgniarska lub ratowników medycznych.
Źródło: Centrum Flebologii.pl