wtorek, 18 czerwca, 2024
Pagórkowaty ogród

Ukształtowanie terenu wokół domu ma duży wpływ na odbiór całej przestrzeni. Ogród o nietypowym ukształtowaniu ma bardzo charakterystyczny i interesujący wygląd.

Płaski teren można urozmaicić niewielkim kosztem i nakładem pracy. Wystarczą niewielki różnice wysokości, aby ogród był bardziej unikalny. Niewielkie wzniesienia i skarpy dodadzą wiele uroku. Przy ich pomocy można także podzielić ogród na kilka stref, wśród których każda będzie posiadała inne rośliny. Roślinność znajdująca się na pagórkach będzie wyglądała na większą niż jest w rzeczywistości. Ukształtowanie terenu może też powiększyć optycznie ogród o małej powierzchni.

Taras na wzniesieniu

Taras jest dość często umieszczony na większej wysokości niż działka, dlatego też wokół tarasu konieczne jest podwyższenie gruntu. Może być wykonane w formie łagodnego spadu i obsadzone roślinami, które połączą taras z pozostałą częścią ogrodu. Często budowane są też murki oporowe, mające zadanie odcięcia przestrzeni wypoczynkowej od ogrodu. W przypadku, gdy taras położony jest znacznie wyżej od otaczającej go przestrzeni, wykonuje się schodkowe ukształtowanie terenu, które niweluje optycznie dominację tarasu.

Formowanie terenu

Dobrym materiałem na modelowanie terenu jest ziemia pochodząca z wykopu pod fundamenty domu. Polecić można też mieszaninę piasku i żwiru, która dostępna jest w żwirowniach. Do ukształtowania nie nadaje się natomiast wierzchnia urodzajna warstwa ziemi, ponieważ z biegiem czasu zmniejsza swą objętość, przez co wzniesienia nie są wystarczająco stabilne. Strome skarpy najlepiej obudować murkami oporowymi w celu zabezpieczenia.

Usypywanie skarp najlepiej wykonywać etapami:

  1. Rozłożyć podłoże o grubości 20-30 cm.
  2. Podłoże ubić zagęszczarką.
  3. Rozłożyć kolejną warstwę podłoża i znowu ubić.
  4. Po wymodelowaniu rozłożyć należy wierzchnią glebę zwaną humusem o grubości:
  • 10-15 cm pod trawnik,
  • 20-30 cm pod rabaty kwiatowe,
  • 30-40 cm pod krzewy.

Pagórki powinny wyglądać naturalnie, najlepiej o nachyleniu 30-40º. Taki zabieg sprawi, że lepiej wtopią się w otoczenie.