środa, 19 czerwca, 2024
Salon w stylu retro – jakie materiały na zasłony wybrać?

Styl retro w salonie to ostatni krzyk mody. Zaprojektowanie go nie jest trudne, wiele inspiracji można czerpać z magazynów o wystroju wnętrz, internetu czy nawet z rozmów ze znajomymi. Dobranie mebli przeważnie nie stanowi problemu, ale może się on pojawić, kiedy właściciele domu lub mieszkania zaczną szukać dla siebie idealnych zasłon.

Czym wyróżnia się styl retro?

Styl retro, często mylony ze stylem vintage, staje się coraz popularniejszy. Swoją estetyką nawiązuje zazwyczaj do lat 90., 80, i 70., choć nie brakuje także właścicieli, którzy szukają dekoracji i mebli pasujących nawet do dwudziestolecia międzywojennego. Jego cechą charakterystyczną jest łączenie nowoczesnych, praktycznych rozwiązań z klimatem minionych epok. W ten sposób można stworzyć nostalgiczne pomieszczenia. Kolory, które można zobaczyć we wnętrzach w tym stylu to między innymi pastelowe różowy, niebieski czy zielony oraz jasne barwy, takie jak żółty czy kremowy.

Styl retro różni się od vintage tym, że do jego wprowadzenia nie są wymagane meble i dekoracje pochodzące z epoki, na jaką stylizuje się wnętrze. Druga estetyka skupia się na aranżacji antyków, w tym oryginalnych przedmiotów zakupionych w warsztatach zajmujących się odnawianiem wyposażenia domowego. W stylu retro nie ma znaczenia, skąd pochodzą poszczególne przedmioty. Dużo ważniejszy jest ich wygląd, często są tylko stylizowane na pochodzące z epoki.

Jakie materiały na zasłony wybrać do salonu w stylu retro?

Pomieszczenia aranżowane w stylu retro są zazwyczaj jasne, a przez okna powinno wpadać do nich dużo słońca. Dlatego na szyby poleca się przejrzyste i delikatne materiały na zasłony z Warszawy, w szczególności szyfon i perkal. Taka tkanina przepuszcza światło słoneczne, dzięki czemu salon będzie oświetlony nawet po ich jej zasunięciu.

Czy zasłony powinny znaleźć się w salonie?

Zasłony to ważny element wystroju wnętrza. Bez nich trudno jest kontrolować ilość światła, jaka dostaje się do pomieszczeń, co może stanowić problem w słoneczne dni czy gorące lato. Zasłony pełnią podobną funkcję do rolet, jednak działają na innej zasadzie. Będą pasowały do pokoi utrzymanych w eleganckim stylu, gdzie nie zachodzi potrzeba zamontowania rozwiązań ściśle praktycznych. Dlatego ta forma dekoracji będzie odpowiednia do sypialni czy salonu, szczególnie jeśli zostanie wykonana z profesjonalnych materiałów na zasłony z Warszawy.

Aranżując salon w stylu retro warto postawić na zasłony. To element ozdobny, który dobrze wpisze się w estetykę pomieszczenia, jeśli właściciele dobiorą materiał do ich uszycia zgodnie ze swoimi potrzebami. Postawienie na jasne kolory i delikatne barwy pomoże wydobyć z pomieszczenia dusze i oświetlić wszystkie detale, na których wyeksponowaniu zależy osobom zamieszkałym w domu lub mieszkaniu.