piątek, 8 marca, 2024
Czym charakteryzuje się sprawny system do transportu pneumatycznego?

Transport pneumatyczny jest rozwiązaniem, które stwarza duże możliwości rozbudowy, zajmuje niewiele miejsca i jest łatwe w sterowaniu. Z tego powodu jest szeroko wykorzystywany w przemyśle, w transporcie suchych, często sypkich substancji. Za jego pomocą dostarcza się surowce na linie produkcyjne, jak również prowadzi rozładunek i przemieszczanie produktów pomiędzy węzłami produkcyjnymi. Płynne działanie produkcji zostaje znacznie ułatwione dzięki systemowi ciągłego rozładunku. W tym celu jednak konieczny jest dobór odpowiedniego systemu rurowego.

Transport pneumatyczny – warunki prawidłowego działania

System transportu pneumatycznego można określić mianem sprawnego po spełnieniu przezeń kilku kluczowych parametrów. Jeżeli choć jeden z nich nie odpowiada wymogom, proces produkcji powinien zostać zawieszony i wznowiony dopiero po usunięciu usterki lub wprowadzeniu niezbędnych zmian.

Sprawny system przede wszystkim nie może niszczyć produktu, który jest w nim transportowany; nie może również dochodzić do zanieczyszczenia go przez jakiekolwiek substancje pochodzące z zewnątrz. Ponadto nie może w nim następować segregacja produktu. Sam system zaś musi być energooszczędny oraz prawidłowo skonstruowany, dzięki czemu nie będzie zajmować zbyt wiele miejsca.

Dlaczego dobór systemu rurowego ma duże znaczenie?

W transporcie pneumatycznym kluczową rolę pełni system rurowy – w końcu to za jego pomocą produkty są transportowane. Dlatego prawidłowa konstrukcja całego systemu jest tak ważna dla efektywnej i wydajnej pracy pionów odpowiedzialnych za produkcję, a w konsekwencji – całego zakładu. Jedynie szczelny i dobrze zaprojektowany system gwarantuje wydajne oraz bezawaryjne przesyłanie materiałów.

Z tego powodu najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, decydując się na system rurowy, są jego dane techniczne. Dotyczy to również poszczególnych elementów.
Do najważniejszych części systemu rurowego należą kolana rurowe, trójniki rurowe, lance ssące, łączniki oraz akcesoria montażowe.

Wszystkie powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości, dzięki czemu system będzie trwały i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Musi on być także całkowicie szczelny. Ma to znaczenie nie tylko dla kosztów produkcji (szczelny system zapobiega marnowaniu produktów), ale i dla bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku substancji, które mogą eksplodować wskutek kontaktu z powietrzem atmosferycznym.

W wyborze systemu rurowego ważna jest także dostępność części zamiennych; im lepsza, tym większe są szanse na szybką wymianę w przypadku awarii; pozwala to zminimalizować ryzyko kosztownych przestojów w produkcji.

Spersonalizowane produkty

W Polsce wykorzystuje się przede wszystkim rury wykonane ze stali nierdzewnej oraz aluminium. Dla odpowiedniego doboru systemu rurowego ważne jest nawiązanie współpracy z producentem, który dopasowuje swoje usługi do potrzeb klienta. Szeroki wybór akcesoriów ułatwia firmom szybką modyfikację i przekształcenie systemu rurowego. Co ważne, jego elementy mogą być wykorzystywane ponownie, nawet przez wiele lat. Dlatego warto zainwestować w elementy najwyższej jakości, które będą służyć w przedsiębiorstwie przez długi czas. Tym bardziej, że system rurowy to kluczowy element transportu pneumatycznego, wyraźnie wpływający na wydajność procesów produkcji, a co za tym idzie zyski.