piątek, 8 marca, 2024
Narożnik w stylu skandynawskim

Skandynawski styl aranżacji wnętrz cieszy się niesłabnącą popularnością. Oddaje on typowe cechy Skandynawów, takie jak zamiłowanie do prostych rozwiązań. Narożnik w stylu skandynawskim stanowi kwintesencję tego podejścia, o czym można przekonać się w artykule.

Czym wyróżnia się styl skandynawski?

Skandynawów charakteryzuje praktyczne nastawienie do życia i prostota, widoczna również w projektowaniu wnętrz. Ograniczony dostęp światła dziennego w krajach Skandynawii sprawia, że chętnie używanym kolorem bazowym jest biel. Biel umożliwia optyczne rozjaśnienie pomieszczenia. Dlatego też meble utrzymane w stylu skandynawskim dobrze wyglądają na tle jasnych ścian oraz na jasnych podłogach. Wybierane barwy mebli to głównie szarości i beże. Detale, dekoracje i akcesoria mają ciemniejsze kolory (często jest to czerń). W ramach tego stylu chętnie korzysta się z naturalnych materiałów, zwłaszcza drewna.

Narożnik w stylu skandynawskim

Charakterystyczny przykład zastosowania stylu skandynawskiego to szary narożnik do salonu. Szarość to neutralna barwa, doskonale wpisująca się w skandynawską paletę kolorów. Narożnik – kanapa pasująca swoim kształtem do rogu pomieszczenia – umożliwia wygodne i praktyczne wykorzystanie przestrzeni. Narożnik w stylu skandynawskim odznacza się nieskomplikowaną, regularną bryłą. Poduszki i podłokietniki również charakteryzują się prostą geometrią, równoległymi lub prostopadłymi liniami. Zgodnie z założeniami tego stylu, nie stosuje się zbędnych dekoracji. Dzięki temu, że narożnik ma skromną formę, można umieścić go w niewielkim salonie i uniknąć wrażenia przeładowania.

Połączenie elegancji i pragmatyzmu

Zgodnie z filozofią życia Skandynawów, dbałość o ergonomię powinna stać na pierwszym miejscu. Narożnik z funkcją spania stanowi wygodne połączenie sofy do siedzenia i łóżka do snu, pozwalające zaoszczędzić przestrzeń. Ciekawostką jest fakt, że rozkładane meble do spania rozpowszechniły się na Zachodzie dopiero w latach siedemdziesiątych, wraz ze stopniowym zanikaniem wielopokoleniowych domów. Mieszkające samodzielnie rodziny dysponowały zwykle ograniczoną przestrzenią.

Ustawiając narożnik z funkcją spania w niewielkim pomieszczeniu, trzeba jednak zwrócić uwagę, by możliwe było jego swobodne rozłożenie. Lekki stolik, który można będzie przestawić w razie potrzeby, jest doskonałym wyjściem. Ponadto, urządzając pokój, warto zdawać sobie sprawę, że – wbrew swojej nazwie – narożnik niekoniecznie musi stać w rogu.

Uniwersalna prostota

Styl skandynawski zyskał popularność w Polsce ze względu na swoją prostotę i uniwersalność. Narożniki skandynawskie mogą być zarówno funkcjonalnym rozwiązaniem do mniejszych lokali, jak i wyglądać reprezentacyjnie w okazałych salonach zaprojektowanych w podobnym stylu.

Należy przy tym pamiętać, by szary narożnik do salonu harmonizował z klimatem urządzanego pomieszczenia. Będzie się on idealnie prezentował w połączeniu z jasnym kolorem ścian, drewnem oraz minimalistycznymi dekoracjami. Neutralne barwy oraz materiały pochodzenia naturalnego pomogą stworzyć przyjazne, proste, uspokajające wnętrze – właśnie takie, w którym chce się usiąść i zostać.