piątek, 8 marca, 2024
Polędwica wieprzowa – królowa na polskich stołach

Niezależnie od czasów, mody czy zaleceń lekarskich najchętniej spożywanym mięsem na  polskich stołach, jest mięso wieprzowe. W wielu domach ciągle jeszcze panuje przekonanie, że jedyny prawdziwy obiad to schab z ziemniakami lub inna modyfikacja dania z mięsa wieprzowego. Spożycie mięsa w Polsce jest dość wysokie ok. 40-41 kg na osobę w ciągu roku,  natomiast jeśli chodzi o nasz kontynent – w Europie tego mięsa jada się średnio 34 kg na osobę.

Polacy słyną z różnorodności wyrobów mięsnych, wystarczy zajrzeć na stoisko mięsne w dowolnym sklepie – rozmaitość asortymentu wędlin jest olbrzymia, możemy wybierać spośród wielu producentów, rodzaju mięsa z którego zrobiono wędlinę, propozycji tradycyjnych wyrobów regionalnych czy aktualnej promocji.

Ulubionym przez nas rodzajem mięsa wieprzowego jest polędwica wieprzowa – to bardzo smaczna i najchudsza partia mięsa, z którego powstają cenione i najchętniej kupowane wyroby.

Najpopularniejszym wyrobem wędliniarskim z tego rodzaju mięsa jest polędwica sopocka – praktycznie dostępna na każdym stoisku wędliniarskim. W procesie produkcyjnym delikatne włókna polędwicy poddane są kilku procesom – najpierw peklowaniu, dzięki czemu zachowują różową barwę, dobraniu odpowiednich przypraw, a następnie obróbce cieplnej tj. wędzeniu oraz parzeniu. Te procesy nadają odpowiedniego charakteru, sprawiają że polędwica sopocka jest miękka i delikatna w smaku.

Ciekawą odmianą wędliny produkowanej z polędwicy wieprzowej jest polędwica łososiowa. Wyróżnia ją interesujący wygląd, który przypomina trochę mięso łososia – stąd nazwa. Polędwica łososiowa najczęściej powstaje ze schabu środkowego, długo peklowanego. Należy do wędlin surowych dojrzewających. Dzięki wolnemu i delikatnemu  wędzeniu drewnem bukowym, akacjowym lub dębowym polędwica zyskuje niepowtarzalny aromat. Jest wilgotna, zwarta, o zdecydowanym lekko słonym smaku oraz lekko ciągliwej konsystencji. Z pewnością bardzo wzbogaci każdy stół, na który zostanie podana.

Popularnym wyrobem wędliniarskim jest polędwica wiejska wędzona. Jest wiele odmian tej wędliny a każdy region w którym jest wytwarzana, posiada swoją recepturę zaczerpniętą ze swoich tradycji i kulinarnych umiejętności. Polędwica wiejska wędzona ma bardzo wyczuwalny aromat ziół – ziela angielskiego,  liści laurowych oraz naturalnych przypraw jak czosnek czy pieprz. Sposób produkcji jest tradycyjny, dlatego wymaga czasu na przygotowanie – długiego, kilkudniowego zalewowego peklowania w solonej wodzie i przyprawach, a później tradycyjnego wędzenia drewnem liściastym, najlepiej bukowym. Po wędzeniu następuje parzenie w wodzie i studzenie w chłodnym pomieszczeniu. Produkcja polędwicy wiejskiej wędzonej wymaga dużych umiejętności masarskich, bo nie wytwarza się jej za pomocą maszyn, tylko cała praca wykonywana jest ręcznie.

Polędwica jest najdelikatniejszym i najchudszym mięsem w całej tuszy wieprzowej, dlatego należy stosować delikatne zabiegi w procesie produkcyjnym tak, by wydobyć najlepszy smak, aromat oraz nie stracić soczystości w wyniku zabiegów technologicznych.

Polędwica wieprzowa zawiera ok. 200 kalorii w 100 gramach. Posiada witaminy A, C, D, E , witaminy z grupy B, żelazo, wiele makro i mikroelementów oraz dobrze przyswajalne białko. Jest więc odżywczym produktem o dużych walorach smakowych. Nic dziwnego, że wyroby z polędwicy wieprzowej są takie popularne i chętnie kupowane, a różnorodność asortymentu sprawia, że ten rodzaj wędlin nigdy się nie znudzi. Niezależnie od chwilowej mody, zawsze będziemy wracać do tego co sprawdzone i smaczne, dlatego wyroby wieprzowe zawsze będą gościć na naszych stołach.

Inspirowane: kiszeczka.pl – swojskie wędliny