piątek, 8 marca, 2024
Metoda Tomatisa w terapii dzieci

Rodzice, już od dnia narodzin dziecka, powinni ukierunkowywać i wspierać je w rozwoju. W szczególności kiedy pociecha obciążona jest zaburzeniem lub chorobą. W obowiązku rodziców pozostaje wówczas stworzenie dziecku warunków do prawidłowego odbierania i funkcjonowania w otaczającym świecie. Metoda Tomatisa, stanowi jedną z najczęściej wykorzystywanych terapii w okresie dziecięcym. Twórczość naukowa profesora Tomatisa skupiała się na relacji pomiędzy prawidłowym słuchaniem a mową. Doświadczenie w tej dziedzinie pozwoliło mu na stworzenie metody, która do dnia dzisiejszego umożliwia usprawnienie aktywnego słuchania. W szczególności jest zalecana osobom, które posiadają zaburzenia uwagi oraz lateralizacji słuchowej. Wykorzystywana jest także poza tymi wskazaniami.

Podstawy Prawa Tomatisa

Praca naukowa Tomatisa opierała się na trzech, skonstruowanych przez niego prawach. W pierwszej kolejności udowodnił, że głos ludzki nadawany jest wyłącznie na tych częstotliwościach, które możliwe są do odbioru przez ucho człowieka. Drugie twierdzenie, dotyczy przypadku osób, które posiadają uszkodzony zmysł słuchu. Przywrócenie im możliwości prawidłowego słyszenia wpłynie na poprawę jakości mowy – dostrzegalne są zmiany w akcentowaniu oraz tonie głosu. Ostatnie prawo Tomatisa głosi, że poprawienie odpowiednie stymulowanie zmysłu słuchu pozytywnie wpływa na umiejętność słuchania i odtwarzanie dźwięków.

Metoda Tomatisa – u kogo stosowana?

Metoda Tomatisa jest niezwykle skuteczna w przypadku osób, które posiadają problemy z koncentrowaniem uwagi oraz nadwrażliwością na dźwięki. Odpowiednie działania terapeutyczne pozwalają zwiększyć umiejętność skupienia oraz niwelują szkodliwe reakcje na słyszane dźwięki. Metoda Tomatisa wykorzystywana jest także do leczenia zaburzeń mowy. Posiada wysoką skuteczność w walce jąkaniem się, opóźnionym rozwojem mowy. Stosowana jest do nauki poprawnego sposobu wysławiania się, który zapobiega nawrotowi chrypki. Coraz częściej stosowana jest w leczeniu dysleksji oraz u osób, które posiadają trudności w komunikowaniu się z otoczeniem. Największą popularność zyskała jako skuteczna terapia u dzieci z autyzmem.

Głównym celem Metody Tomatisa jest poprawa funkcji słuchowych. Wykorzystywana jest w poprawie warsztatu mowy osób pracujących głosem. Prawidłowo przeprowadzona terapia z użyciem metody Tomatisa korzystnie wpływa na kreatywność oraz funkcjonowanie w społeczeństwie. Liczne badania naukowe wykazują, że w trakcie jej stosowania, zwiększa się przyswajalność języków obcych.

Na czym polega terapia metodą Tomatisa?

Do terapii Tomatisa wykorzystywane są specjalne słuchawki, przez które dostarczane są przetworzone dźwięki. Specjalistycznie stworzona muzyka pobudza mózg do pracy. Optymalna ilość seansów waha się od 60 do 120, a każdy z nich powinien trwać ok. 30 minut. W przypadku niektórych zaburzeń terapia może być wzbogacona o specjalistyczny mikrofon.

Gdzie znaleźć specjalistów?

Doskonałą okazją do zapoznania się z najróżniejszymi metodami terapii dzieci są studia podyplomowe z integracji sensorycznej. Pozwalają one na nabycie kompetencji do pracy z dziećmi. Nie tylko z różnymi zaburzeniami. Wiedza i doświadczenie uzyskane w trakcie studiów pozwoli na wspieranie dzieci w ich rozwoju. Po ukończeniu studiów będziemy mieć możliwość pracy w gabinetach terapeutycznych, żłobkach i przedszkolach oraz innych podobnych placówkach. Praca z dziećmi jest oczywiście sporym wyzwaniem, ale jej wykonywanie przynosi najczęściej sporo satysfakcji, zwłaszcza gdy zauważamy znaczące postępy u naszych podopiecznych.

Inspirowane: wsr.edu.pl – kursy fizjoterapia