piątek, 8 marca, 2024
Czy nadkrzepliwość krwi jest groźna dla zdrowia?

Prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego to jeden z najważniejszych warunków profilaktyki chorób serca i zatorów. Niczym niezakłócony przepływ krwi przez żyły i tętnice jest życiodajny dla każdej komórki organizmu. Krew jednak nie zawsze krąży prawidłowo tak, jak powinna. Może być zbyt rzadka lub zbyt gęsta. Ten drugi przypadek zwany jest nadkrzepliwością i jest niebezpieczny dla zdrowia – pojawiające się skrzepy mogą prowadzić do zatorów, a w konsekwencji nawet do śmierci.

Czym jest nadkrzepliwość krwi?

Nadkrzepliwość krwi to zaburzenie wynikające z nadmiaru płytek krwi w organizmie. Inną przyczyną może być także brak czynników hamujących układ krzepnięcia. W efekcie przepływająca przez organizm krew tworzy skrzepy wewnątrz naczyń krwionośnych. To bezpośrednie zagrożenie zdrowia, a nawet życia.

Nadkrzepliwość – jakie są jej objawy?

Skłonność do powstawania żylaków, a także często pojawiający się ból w okolicach żył to najczęstsze objawy trombofilii – czyli właśnie nadmiernej krzepliwości krwi. Na badania krzepliwości krwi należy zgłosić się w przypadku pojawienia się powyższych objawów, szczególnie zaś wtedy, gdy w rodzinie występowała tendencja do tego schorzenia. Takie badanie wykonuje hematolog. Warszawa, podobnie jak inne duże i doskonale rozwinięte miasta, skupia wielu specjalistów. Dlatego nie odkładaj wizyty – proste badanie może uratować nawet życie.

Kto jest narażony na nadkrzepliwość?

W grupie największego ryzyka znajdują się osoby, w których rodzinie występowała trombofilia, zator płucny, udar mózgu w młodym wieku lub poronienie zdrowego płodu we wczesnej fazie ciąży. Drugą grupę narażonych na nadkrzepliwość stanowią osoby z niedoborem antytrombiny (ma właściwości antykoagulacyjne).

Diagnostyka nadkrzepliwości krwi

Morfologia krwi to proste badanie, które może w konsekwencji uratować życie. Dzięki niej można odczytać parametry krwi i określić stopień odchylenia jej składowych od normy. W przypadku podejrzenia nadkrzepliwości dalszą, dokładniejszą diagnostyką zajmuje się hematolog. W Warszawie, jako w jednym z najbardziej rozwiniętych miast w kraju, istnieją gabinety wyposażone w nowoczesną aparaturę i skupiające najlepszych specjalistów.

Leczenie nadkrzepliwości

Hematolog (Warszawa poszczycić może się największą ilością specjalistów w tej dziedzinie) może zlecić dodatkowe badania, takie jak na przykład tomografia komputerowa w przypadku podejrzenia zatorów płucnych. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, stanu i wieku pacjenta oraz innych, indywidualnych czynników, wdraża się leczenie odpowiednimi lekami rozrzedzającymi krew.