piątek, 8 marca, 2024
Czy da się wybielić martwe zęby?

Piękny i zdrowe zęby to marzenie każdego z nas. W końcu śnieżnobiały uśmiech dodaje nie tylko uroku, ale również pewności siebie i świadczy o ogólnym zadbaniu. Niestety zdarza się, że ząb leczony endodontycznie po pewnym czasie zmienia kolor na ciemniejszy w stosunku do reszty uzębienia, co może znacząco pogorszyć estetykę uśmiechu. Szansą na przywrócenie dawnego odcienia zęba jest jego profesjonalne wybielenie w gabinecie stomatologicznym.

Żółty, szary, a nawet czarny ząb?

Jak to się dzieje, że martwe zęby po leczeniu kanałowym zmieniają swój kolor na ciemniejszy niż reszta uzębienia? Przebarwienia w zębach leczonych endodontycznie powstają w wyniku pozostania w koronie resztek miazgi i niewielkiej ilości krwi. Również leki i preparaty wykorzystywane w leczeniu kanałowym mogą być odpowiedzialne za powstawanie przebarwień. W wyniku krwotoku miazgi lub jej niecałkowitego usunięcia ząb może zmienić odcień z białego na żółty, żółtobrązowy, szary lub czarny. Natomiast przebarwienia spowodowane użyciem materiałów endodontycznych z zawartością baru, jodu lub srebra w trakcie leczenia mogą mieć kolor od szarego lub czarnego do pomarańczowo-czerwonego. Uwarunkowania genetyczne również mają wpływ na proces ciemnienia zębów. U jednych pacjentów jasny kolor zębów utrzymuje się wiele lat po zakończeniu leczenia, u innych zmiana odcienia uzębienia na ciemniejszy zachodzi bardzo szybko.

Na czym polega wybielanie martwego zęba?

Wybielanie żywych zębów polega na zaaplikowaniu na ich powierzchnię środka wybielającego, jednak w przypadku martwych zębów taka metoda nie przyniosłaby żadnych rezultatów. Proces odbarwiania zachodzi wewnątrz zęba, dlatego to właśnie tam należy umieścić środek wybielający. Przed przystąpieniem do takiego zabiegu, lekarz musi najpierw ocenić czy ząb był prawidłowo przeleczony kanałowo. Dlatego na wstępie stomatolog wykonuje zdjęcie RTG i na jego podstawie ocenia stan korzenia. W niektórych przypadkach przed wybielaniem należy wykonać powtórne leczenie endodontyczne. Jeżeli ząb jest w dobrym stanie, lekarz może przystąpić do zmiany jego kolorytu. Procedura wybielania rozpoczyna się od usunięcia z korony zęba materiału wypełniającego i zabezpieczenia korzenia warstwą cementu lub kompozytu. Ząb musi zostać zabezpieczony, żeby preparat wybielający nie przedostał się do kanału, a co za tym idzie nie podrażnił tkanek okołowierzchołkowych. Ostatnim krokiem jest umieszczenie w komorze zęba preparatu wybielającego i założenie szczelnego opatrunku tymczasowego. Środek wybielający wymienia się zwykle, co kilka dni, aż do uzyskania pożądanego efektu. Po zakończeniu wybielania stomatolog ponownie wypełni komorę zęba kompozytem.

Alternatywne sposoby leczenia

Większość pacjentów jest zadowolona z efektów, jakie przynosi wybielanie martwego zęba. Co jednak zrobić, gdy ząb ciemnieje nawet po kilku zabiegach wybielania? Alternatywą dla wewnętrznego wybielania martwego zęba jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. Wkład i korona nie tylko zlikwidują problem przebarwienia, ale również wzmocnią i odbudują ząb. Ze względu na swoją małą inwazyjność, metoda ta jest szczególnie popularna wśród pacjentów ze słabszymi zębami.

Niestety przebarwienie zęba związane z obumarciem miazgi i leczeniem kanałowym może być leczone tylko w gabinecie stomatologicznym. Wszelkie pasty wybielające dostępne w drogeriach lub aptekach nie są skuteczne w przypadku martwych zębów. Dlatego jeżeli chcemy posiadać śnieżnobiały uśmiech powinniśmy zdecydować się na zabieg wybielający lub jeżeli jesteśmy posiadaczami słabszych zębów – koronę protetyczną.

Inspirowane: stomatologia-dentica.pl – endodoncja Piaseczno