piątek, 8 marca, 2024
Białe zęby dzięki użyciu żelu do wybielania

Nasz naturalny kolor zębów waha się od śnieżnobiałego, przez kolor kości słoniowej, po odcienie szaroniebieskie i brunatnożółte. Nierzadkim zjawiskiem jest też fakt posiadania na przykład tylko dwóch zębów w innych odcieniach, niż pozostałe. Co ma wpływ na kolor naszych zębów? Przede wszystkim są to geny, które decydują o mineralizacji naszych tkanek, ich konkretnym składzie chemicznym, kolorze zębiny, odcieniu i grubości szkliwa. Nie bez znaczenia pozostaje także czas, bowiem z wiekiem dochodzi do ścierania się szkliwa, a im mniejsza jest jego warstwa, tym bardziej widać spośród niej ciemną tkankę zębiny. Poza tym na kolor zębów duży wpływ ma także nasza dieta. Barwniki zawarte w owocach, herbacie, czy kawie mogą oddziaływać na kolor uzębienia. Do czynników zmieniających wygląd szkliwa należy także zaliczyć palenie papierosów, czy też kuracje antybiotykami. Ciemne, przebarwione uzębienie nie dodaje nam niestety uroku, dlatego warto skorzystać z różnych metod wybielających. Jednym z nich jest żel wybielający. W poniższym artykule zostanie przedstawione jego działanie.

Żel wybielający 

Działanie żelu wybielającego zęby jest adekwatne do jego składu, niemniej jednak najważniejszą rolę odgrywa tutaj stężenie wszystkich substancji wybielających, a także substancji dodatkowych, które pełnią funkcję stabilizującą.

Stabilizacja jest procesem niezbędnym po to, aby uaktywnić działanie substancji wybielających, które mają bardzo niestabilną budowę, w związku z czym ulegają szybkiemu rozpadowi i tracą swoje niezwykłe cenne właściwości wybielające.

Zatem jeżeli chcemy wybrać odpowiedni żel wybielający musimy zwrócić uwagę na wszystkie jego składniki, a nie tylko na to w jakich ilościach jest w nich środek wybielający.

 Przed procesem wybielania, powinniśmy też dowiedzieć się na czym polega cały zabieg wybielający za pomocą żelu. Tylko wtedy będzie możliwe uzyskanie zadowalających nas efektów.

W jaki sposób działa żel wybielający ? 

W zasadzie na podobnych zasadach, co inne środki wybielające zęby. Po tym jak żel wybielający wniknie w szkliwo, zawarty w nim nadtlenek wodoru doprowadza do rozpadu wszystkich substancji barwiących, a szkliwo przybiera niezbyt ciekawy szary, bądź żółty odcień. Po ich rozpadzie zęby przybierają śnieżnobiały kolor. Efekt zauważalny jest już po pierwszym zabiegu, co potwierdzają stomatolodzy na przeglądach. W niektórych przypadkach konieczne jest kilkakrotne powtórzenie zabiegu. Wszystko zależy od wyjściowej barwy szkliwa.

Żel wybielający, a bezpieczeństwo naszych zębów

Znakomita skuteczność to jedno, bowiem osiągają ją nawet żele, które zawierają nadtlenek wodoru w niewielkim stężeniu. Drugą kwestią równie istotną  jest bezpieczeństwo samego uzębienia i zdrowie naszych zębów. Jeżeli wybierzemy niewłaściwe środki wybielające możemy zaszkodzić naszym zębom. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy wybierać tylko żele wybielające sprawdzonych producentów, których produkty są renomowane i bezpieczne dla zdrowia. Niestety nie wszyscy producenci mogą pochwalić się bardzo profesjonalnym i zaangażowanym podejściem do swoich klientów. Wiele środków na rynku to po prostu podróbki, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Takich żeli wybielających należy unikać.

Podsumowując powyższe warto zaznaczyć, że żele wybielające mają bardzo dużą skuteczność, jeżeli są odpowiednio stosowane. Ich dużą zaletą jest bezpieczeństwo naszych zębów i zdrowia. Niemniej jednak zwróćmy dużą uwagę na ich skład i pochodzenie. Źle wybrany i nieprzebadany produkt może nam tylko zaszkodzić.