piątek, 8 marca, 2024
Wycinarka laserowa – szybkie i precyzyjne cięcie blach

Wycinarka laserowa umożliwia obróbkę różnego rodzaju materiałów, a jej uniwersalność sprawia, że znajduje swoje miejsce w wielu dziedzinach przemysłu. W jaki sposób działa i jakie korzyści niesie za sobą jej stosowanie?

Wycinarka laserowa — zasady działania

Wycinarka laserowa pozwala uzyskać szybkie i precyzyjne cięcie blach. Wszystko za sprawą skupionego promienia światła, który oddziałuje na powierzchnię obrabianego materiału.  Nagrzewa on warstwę materiału, co implikuje przetopienie metalu w linii cięcia.  Monochromatyczność i silne skupienie promienia sprawiają, że wycinarka laserowa zapewnia pracę z dużą dokładnością i szczegółowością. Umożliwia cięcie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów.

Wycinarka laserowa — rodzaje

Wycinarka laserowa może być wyposażona w rezonator CO2 lub nowoczesną technologię fiber.  Maszyny wykorzystujące tradycyjne źródła laserowe, jakim jest mieszanina gazów,  charakteryzują się niestety małą wydajnością. Ze względu na skomplikowaną optykę wymagają częstych konserwacji i generują duże koszty utrzymania. Alternatywę stanowi laser opierający się na technologii światłowodowej. W porównaniu do urządzeń pracujących w technologii CO2, wycinarki laserowe fiber zużywają znacznie mniej energii, peryferia są mniejsze oraz prostsze w budowie i pozwalają na większą precyzję i stabilność pracy. Urządzenia fiber doceniane są przede wszystkim za wysoką wydajność cięcia, która możliwa jest dzięki zastosowanemu w technologii skupionego promienia światła  o niskiej długości fali i wysokiej gęstości energii. Co więcej, uzyskana precyzja pozwala na wyeliminowanie konieczności przeprowadzania dalszej obróbki. Kolejną przewagą tej technologii  jest znacznie mniejsza awaryjność – urządzenia nie wykorzystują luster i zwierciadeł, a jedyną czynnością konserwacyjną układu optycznego jest wymiana  szkła ochronnego – operacja ta jest łatwa i szybka do wykonania. Warto podkreślić, iż w wyższych modelach głowica laserowa ma czujnik zabrudzenia szkła ochronnego. Wycinarki fiber sprawdzą się zarówno do cięcia cienkich, jak i grubych blach.

Wycinarka laserowa — zastosowanie

Szybkość i elastyczność cięcia, jakie daje wycinarka laserowa spowodowały, że z dużym powodzeniem stosuje się ją w wielu gałęziach przemysłu metalowego. Z jej pomocą znacznie łatwiejsza staje się obróbka wielu metali, m.in. stali, mosiądzu, aluminium, stali nierdzewnej czy miedzi.  Na tym jednak nie kończą się możliwości tego urządzenia. Wszechstronność zastosowania sprawia, że  maszyny laserowe wykorzystuje się m.in. w przemyśle samochodowym, elektronicznym, meblowym czy lotniczym.

Rozwój technologii laserowej nabiera tempa, sprawiając, że dotychczasowe metody produkcji tracą na popularności. Zastosowanie wycinarki laserowej pozwala na usprawnienie pracy, jej większą precyzję oraz jakość. Nic dziwnego, że staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem i to nie tylko w przemyśle przetwórstwa metali.

inspiracja: Tomaco.pl – narzędzia do obróbki drewna i metalu