piątek, 8 marca, 2024
Klucz udarowy – akumulatorowy czy pneumatyczny?

Klucz udarowy to narzędzie powszechnie wykorzystywane w warsztatach samochodowych, najczęściej podczas zmiany kół. Użycie klucza udarowego znacząco ułatwia i przyspiesza odkręcanie oraz dokręcanie śrub, co skraca czas potrzebny do wykonania tych czynności. W sprzedaży dostępne są narzędzia pneumatyczne i akumulatorowe. Oba rozwiązania mają swych zwolenników i przeciwników.

Właściwości kluczy pneumatycznych

Udarowe klucze pneumatyczne to narzędzia zasilane sprężonym powietrzem. W celu dostarczenia sprężonego powietrza warsztat musi być wyposażony w wydajny kompresor wraz z przewodami. Przyjmuje się, że płynną i ciągłą pracę zapewnia sprężarka o wydajności 500 l/min. Istotne znaczenie ma również pojemność zbiornika. Zastosowanie takiego zasilania pozwala uzyskać wysoki moment obrotowy, co przekłada się na dużą moc i wydajność sprzętu. Klucze pneumatyczne charakteryzują się długą żywotnością. Tego rodzaju konstrukcje nie mają wbudowanego silnika oraz innych elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Ich zaletą jest również zwiększona odporność na wilgoć, kurz oraz inne szkodliwe warunki. Odpowiednio konserwowany i smarowany klucz działa niezawodnie przez długi czas. Brak wbudowanego silnika oraz baterii przekłada się również na niższą wagę kluczy pneumatycznych i ich mniejsze gabaryty. Dzięki temu praca z nimi jest mniej męcząca. Warto pamiętać, że klucze pneumatyczne nie nadają się do odkręcania niewielkich śrub i nakrętek. Wysoki moment obrotowy, jaki generuje sprężone powietrze, może powodować trwałe uszkodzenie gwintów.

Cechy urządzeń z zasilaniem akumulatorowym na przykładzie elektronarzędzi Milwaukee

Drugą grupę stanowią klucze udarowe akumulatorowe. Tego rodzaju sprzęt w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością. Wśród dostępnych produktów znaleźć można m.in. nowoczesne elektronarzędzia Milwaukee, które swymi parametrami dorównują urządzeniom pneumatycznym. Tego rodzaju konstrukcje znakomicie sprawdzają się w mobilnych warsztatach samochodowych, które oferują pomoc przy wymianie opon w terenie. Najwyższej jakości sprzęt wyposażony jest wytrzymały, bezszczotkowy silnik, generujący moment obrotowy na poziomie 745 Nm. Kilkustopniowy system regulacji prędkości i momentu obrotowego zwiększa funkcjonalność sprzętu i pozwala dostosować jego parametry pracy do potrzeb użytkownika. W nowoczesnych akcesoriach, np. elektronarzędziach Milwaukee, stosuje się wydajne baterie litowo-jonowe, które charakteryzują się dużą wydajnością. Co istotne, akumulatory oferowane przez jednego producenta mogą być stosowane zamiennie w różnych elektronarzędziach. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu w przypadku rozładowania jednej baterii można użyć drugiej, zamontowanej w innym urządzeniu. Konieczność zastosowania baterii oraz silnika sprawia, że klucze akumulatorowe są nieco cięższe od pneumatycznych. W zamian oferują operatorowi znacznie większą swobodę ruchów. Brak konieczności zastosowania przewodów sprawia, że odkręcanie i przykręcanie kół przebiega szybko i sprawnie. Zaletą elektrycznych narzędzi zasilanych akumulatorowo jest również mnogość dodatkowych funkcji. Do najbardziej przydatnych zaliczyć należy oświetlenie LED, zapewniające wysokiej jakości strumień świetlny rozświetlający przestrzeń roboczą i ułatwiający pracę.

Jeszcze do niedawna udarowe klucze pneumatyczne wykorzystywane były w profesjonalnych warsztatach samochodowych, a urządzenia akumulatorowe preferowali mechanicy amatorzy. Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że obecnie narzędzia wyposażone w silnik elektryczny dorównują jakością kluczom zasilanym sprężonym powietrzem. To sprawia, że ich popularność znacząco rośnie i zyskuje nowych zwolenników.

źródło: opomax.com.pl – wyposażenie warsztatu