piątek, 8 marca, 2024
Zawory zaciskowe HoMatic – charakterystyka i zastosowanie

Zawory zaciskowe HoMatic to urządzenia sterowane za pomocą ciśnienia. Są one dedykowane do systemów automatyki przemysłowej oraz instalacji do transportu produktów sypkich. Elementy HoMatic są niezwykle trwałe, bezawaryjne i dostępne w szerokiej gamie modeli.

Cechy charakterystyczne zaworów HoMatic

Cechą charakterystyczną zaworów HoMatic jest wyjątkowo prosta i trwała konstrukcja, dzięki której są one niezawodne i zdatne do długotrwałej eksploatacji. Każdy zawór zaciskowy jest złożony z obudowy wyposażonej w elastyczną tuleję. Brak dodatkowego napędu umożliwia uzyskanie maksymalnie zwartej konstrukcji, przez co elementy HoMatic nadają się do użycia nawet w trudno dostępnych miejscach instalacji. Dodatkowo brak elementów hamujących przepływy sprawia, że zawory HoMatic pozwalają na bezproblemowy transport materiałów ziarnistych, pylistych, zawiesin oraz płynów.

Jak działają zawory HoMatic?

W zaworach HoMatic elastyczna tuleja została zamocowana w obudowie, do której dostarczane jest sprężone powietrze. Pod wpływem skompresowanego gazu tuleja podlega odkształceniu, przyjmując owalną formę i zaciskając się. W tym momencie zawór zaciskowy jest zamknięty i szczelny. Aby ponownie go otworzyć, niezbędne jest spuszczenie sprężonego powietrza, które po opuszczeniu obudowy umożliwia powrót tulei do jej naturalnego, okrągłego przekroju.

Aby zawory były całkowicie szczelne, niezbędne jest zastosowanie sprężonego gazu o ciśnieniu około 2-2,5 bara większym niż ciśnienie panujące w rurociągu. Elementy HoMatic są przystosowane do pracy przy maksymalnym ciśnieniu w rurociągach wynoszącym 4 bary.

Zastosowanie zaworów HoMatic

Zawory zaciskowe HoMatic to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu. Nadają się do transportu pneumatycznego wszelakich materiałów sypkich, umożliwiając zaopatrywanie silosów i zbiorników. Mogą być stosowane w przemyśle spożywczym – są bezpieczne w kontakcie z żywnością. W przetwórstwie tworzyw sztucznych będą przeznaczone do przenoszenia granulatów i proszków, a w przemyśle chemicznym – nawozów oraz farb. Zastosowane w firmach produkujących materiały budowlane umożliwią transport gipsu, cementu i piasku. Będą przydatne także w zakładach inżynieryjnych, stacjach uzdatniania wody i oczyszczalniach ścieków.

Rodzaje zaworów HoMatic

Zawory HoMatic są wytwarzane jako elementy gwintowane o średnicy od 1/8 do 3 cali. W sprzedaży dostępne są również zawory kołnierzowe od DN 50 do DN 150. Obudowa poszczególnych elementów jest wyprodukowana ze stopu aluminium, stali nierdzewnej lub tworzywa POM. Elastyczna rozprężna tuleja składa się z kilku warstw, a jej wewnętrzna powłoka mająca kontakt z produktem może zostać wykonana z naturalnego kauczuku, gumy nitrylowej, EPDM, FPM, CSM lub CR.

Dlaczego warto korzystać z zaworów HoMatic?

Zawory HoMatic posiadają kilka istotnych zalet sprawiających, że są one chętnie stosowane w transporcie pneumatycznym różnych sektorów przemysłu. Gwarantują one łatwy i miarowy przepływ całym przekrojem tulei. Ich elementy są bardzo trwałe, a specjalnie wyprofilowana przestrzeń obudowy pozwala zredukować ilość używanego sprężonego powietrza o 40%. Zawory zaciskowe są estetycznie wykonane, zapewniając znakomity stosunek jakości do ceny.

Zawory HoMatic to elementy gwintowane lub kołnierzowe, dostępne w wielu różnorodnych modelach. Znajdą zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym i firmach korzystających z transportu pneumatycznego. Dzięki wszechstronnym zaletom są one prostym i niezawodnym urządzeniem do sterowania przepływem materiału w instalacjach.

Źródło: Proorganika.com.pl – kompensatory