piątek, 8 marca, 2024
Jak zapewnić swojemu dziecku wysoki komfort snu? – poradnik

Noworodki przesypiają większą część doby, przedszkolaki ok. 12 godzin, a dzieci w wieku szkolnym ponad 10. Co zrobić, aby zapewnić im maksymalny komfort snu?

Znaczenie snu

O tym, że sen odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym życiu, nie trzeba nikogo przekonywać. Jego brak sprawia, że jesteśmy osłabieni, rozdrażnieni, mamy problemy z koncentracją i brakuje nam energii. W przypadku dzieci zdrowy sen pozwala nie tylko na regenerację organizmu, ale przede wszystkim jest warunkiem ich prawidłowego rozwoju. Kiedy dziecko zasypia, jego mózg intensywnie pracuje, przetwarzając to, co działo się w ciągu dnia – usuwa zbędne informacje i utrwala ślady pamięciowe. Proces ten jest niezwykle istotny w procesie nabywania nowych umiejętności. Przysadka mózgowa zwiększa w tym czasie produkcję hormonu wzrostu (pewnie stąd wzięło się przekonanie, że dziecko rośnie, gdy śpi). Sen ma również wpływ na pracę układu immunologicznego – dzieci, które się nie wysypiają, są zdecydowanie bardziej podatne na infekcje. Zapewnienie dziecku komfortowych warunków snu z pewnością przełoży się zatem na jakość jego życia.

Miejsce do spania

Pierwszym krokiem jest w tym przypadku wybór odpowiedniego miejsca do snu. Dziecko nie powinno być narażone na hałas dobiegający z otoczenia oraz na zbyt wysoką temperaturę powietrza (w pomieszczeniu do spania nie powinna ona przekraczać 21°C, gdyż wyższa spowoduje problemy ze snem). Należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie. W pokoju do spania idealnie sprawdzą się lampki nocne emitujące przytłumione światło. Następny krok do zapewnienia dziecku wysokiego komfortu snu to wybór łóżka i materaca. Zwłaszcza temu ostatniemu powinno poświęcić się sporo uwagi. Materac powinien być twardy, przewiewny i elastyczny, a przede wszystkim musi stanowić idealne podparcie dla kręgosłupa. Dobrze, gdyby był również antyalergiczny. Równie istotny jest wybór odpowiedniej kołdry, której rozmiar powinien być dostosowany nie tylko do rozmiaru łóżka, ale też do wieku i wzrostu dziecka. Największą popularnością cieszą się obecnie kołdry syntetyczne o właściwościach antyalergicznych. Można je prać w wysokich temperaturach, a do tego są lekkie i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Istotne jednak, aby miały poszycie z bawełny. Z zakupem poduszki możemy się wstrzymać do czasu, aż dziecko skończy 12 miesięcy. Wcześniej poduszka może zmniejszać komfort snu, ograniczając ruchy głowy malucha i prowadząc do przegrzewania się jego organizmu. Pierwsze poduszki powinny być płaskie i dostosowane wymiarami do wzrostu dziecka. Natomiast kolejne mogą być już nieco wyższe i dopasowane do indywidualnych upodobań dziecka. Gdy mamy już wybraną kołdrę i poduszkę, kolejnym etapem jest wybór pościeli. Często kierujemy się przy tym głównie względami estetycznymi, tymczasem ogromne znaczenie ma też rodzaj tkaniny pościelowej dla dzieci oraz jej jakość.

Idealna pościel dziecięca

Wśród tkanin pościelowych dla dzieci pierwsze miejsce zdecydowanie zajmuje bawełna. Jej niewątpliwymi zaletami są przede wszystkim trwałość i dość przystępna cena. Bawełna pościelowa dla dzieci pozwala skórze oddychać, zapewniając właściwą cyrkulację powietrza. Bardzo dobrze absorbuje też wilgoć i zapewnia odpowiedni komfort termiczny (zarówno zimą, jak i latem). Niezwykle istotna jest też możliwość prania tego materiału w wysokich temperaturach.
Tkaniny dla dzieci są zazwyczaj kolorowe i miłe dla oka (często zdobione motywami z bajek). Decydując się na bawełnę drukowaną dla dzieci, zadbajmy o to, by była ona jak najwyższej jakości. Tanie i sztuczne barwniki mogą bowiem być przyczyną alergii. Wysokiej jakości bawełna drukowana dla dzieci na pewno nie pofarbuje też skóry. Wybierając kolorystykę tkanin dla dzieci, dopasujmy ją do indywidualnych preferencji malucha i wystroju pokoju. Unikajmy jednak intensywnych, energetycznych kolorów, takich, jak czerwony, żółty czy pomarańczowy, ponieważ bardziej sprzyjają one aktywności, aniżeli odpoczynkowi.

Wieczorne rytuały

Na komfort snu dziecka wpływ ma również sam proces zasypiania. Ułatwić może go wprowadzenie stałych wieczornych rytuałów, mających za zadanie wyciszyć i przygotować dziecko do snu. Noworodki i niemowlęta potrzebują stałego schematu czynności poprzedzających zasypianie (np. kąpiel – masaż – karmienie – sen), do którego bardzo szybko się przyzwyczajają. Przewidywalność daje im poczucie komfortu i bezpieczeństwa, w konsekwencji ułatwiając zasypianie. Pomocne są w tym przypadku również zabawki emitujące tzw. biały szum, pozytywki, wszelkiego rodzaju otulacze, rożki czy miękkie kocyki minky. U starszych dzieci stałe sekwencje czynności poprzedzających sen również dają bardzo dobry efekt. Wspólne czytanie, śpiewanie kołysanek czy wieczorne przytulanki wyciszają dziecko, przygotowując je do snu.

W trosce o prawidłowy rozwój dziecka warto poświęcić trochę czasu na stworzenie mu komfortowych warunków snu. Odpowiednie oświetlenie, mięciutki kocyk minky, wysokiej jakości bawełna pościelowa dla dzieci – niby drobiazgi, a mogą mieć ogromne znaczenie i pomóc dziecku spokojnie przespać noc. Warto przy tym pamiętać, że zdrowy, nieprzerywany sen dziecka oznacza także przespane noce dla rodziców.