piątek, 8 marca, 2024
Skuteczne metody osuszania mieszkania

Problemy z wilgocią mogą pojawić się w każdym budynku. Najczęściej problemem jest źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa w nowym budownictwie albo ubytki w izolacji w budynkach wieloletnich, które powstały na przykład na skutek osiadania budynku czy po prostu trwałość izolacji zmalała wraz z jej wiekiem. Przyczyną powstania wilgoci w mieszkaniu mogą być też tzw. zalanie mieszkania albo katastrofa naturalna jaką jest powódź.

Niestety woda potrafi głęboko wniknąć w ściany, a nie wysuszenie ich odpowiednio szybko może doprowadzić do rozprzestrzenienia się wilgoci co nie tylko powoduje brzydki wygląd ścian, ale też ma negatywny wpływ na zdrowie. Kiedy więc trzeba koniecznie osuszyć mieszkanie i jak to zrobić?

Badanie ściany i izolacji

Jeśli problem z wilgocią jest ciągły, a ścina jest mokra od podłogi w górę oznacza to, że występuje problem z izolacją. Chyba, że jest to efekt powodzi lub zalania mieszkania wodą z odkręconego kranu itd. W tym drugim wypadku osuszanie będzie łatwiejsze. Przy podejrzeniu, że to izolacja zawiodła zawsze trzeba wezwać fachowca, aby zbadał przyczynę lub określił miejsce, w którym jest uszkodzenie izolacji przez które „ciągnie” wilgoć.

Nie zawsze jednak mury trzeba osuszać. Okazuje się, że jeśli zawilgocenie ścian wynosi do 5% i po pół roku się to nie zmieniło to ani budynkowi ani naszemu zdrowiu nic nie zagraża. Jeśli jednak okaże się, że mury mają wilgotność od 8% w górę to trzeba koniecznie je osuszyć. Niestety jeśli problem z mokrymi ścianami wynika ze złej izolacji lub jej wieku trzeba liczyć się z pracami budowlanymi w obrębie fundamentów, aby naprawić izolację i żeby nie przepuszczała już wody do środka. Dopiero wtedy można mieć pewność, że osuszanie od wewnątrza podziała i więcej wilgoć w domu się nie pojawi. Inaczej będzie ona wracać mimo wykonania osuszania.

Osuszanie przez fachowca

Najbardziej skuteczną metodą osuszania mieszkania będzie zlecenie tych prac fachowcom. Zazwyczaj wykonują oni tzw. blokadę przeciwwilgociową przez iniekcję. Oznacza to wywiercenie wielu otworów w ścianach celem wprowadzenia do wnętrza ściany płynu iniekcyjnego albo ekspansywnych mieszanek żywicznych. Z jednej strony „wyciągają” one wilgoć ze ścian, a z drugiej działają jak izolacja. Jednak jest to metoda najbardziej inwazyjna, a więc poleca do bardzo mokrych ścian.

Co można zrobić na własną rękę?

Jeśli problem z wilgocią wystąpił z innych przyczyn niż wada izolacji lub też jeśli chwilowo nie możemy zrobić remontu mieszkania i naprawić izolacji warto spróbować osuszania kondensacyjnego, czyli przy pomocy urządzeń elektrycznych, które wyciągają skroploną wilgoć ze ścian wykorzystując temperaturę podobną do tej, przy jakiej powstaje rosa. Dzięki temu woda skrapla się do urządzenia.

Można też osuszać mieszkanie po prostu wysoką temperaturę, choć do tego też potrzebne jest specjalne urządzenie. Niestety palenie w piecu na maksa, czy włączenie ogrzewania gazowego na najwyższą możliwą temperaturę nie zda się na wiele, chociaż pomoże wyparować wodę ze ścian. Jednak z urządzeniem przeznaczonym do osuszania będzie to szybsze. Tutaj należy jednak pamiętać o dobrej wentylacji, aby skroplona woda w powietrzu miała ujście np. uchylone okno.

Popularne są też różnego rodzaju zawieszki czy nawet plastikowe pudełka z pochłaniającym wilgoć żwirkiem albo tabletkami. Takie zawieszki i pudełka zbierają wodę, którą albo w wypadku zawieszki wyrzucamy, albo w przypadku pudełka wylewamy wodę i dajemy nową tabletkę. Jednak jest to najtańsze i najmniej skuteczne rozwiązanie, które zalecane jest na krótki okres czasu np. trwania remontu.

Źródło: Nord-help.com.pl – Osuszanie budynków