piątek, 8 marca, 2024
Przechowywanie mierników pH w płynie KCL

Zachowanie odpowiedniego poziomu kwasowości podłoża w uprawach indoor, jest kluczowym elementem potrzebnym do prawidłowego rozwoju uprawianych roślin. Zbyt wysoki poziom pH podłoża, utrudnia absorbowanie składników odżywczych przez rośliny, zbyt niski poziom pH wpływa natomiast negatywnie na środowisko korzeniowe. Nieodpowiedni poziom pH może więc w konsekwencji doprowadzić nawet do obumarcia uprawianych roślin. Sposobem na uniknięcie kłopotów związanych ze zbyt wysoką lub niską kwasowością podłoża jest korzystanie z miernika pH. Stała kontrola poziomu pH pozwoli reagować na wszelkie zmiany kwasowości podłoża, niezależnie od jego rodzaju i w razie potrzeby zastosowanie biologicznych regulatorów pH. Samo posiadanie i używanie miernika pH nie jest jednak jednoznaczne z uzyskaniem dokładnych wyników badań kwasowości. Do prawidłowych odczytów pomiarów niezbędne jest nie tylko prawidłowa kalibracja urządzenia, używanie miernika, ale również jego przechowywanie.

Płyn KCl do kalibracji i przechowywania elektrod mierników pH

Zanim nowo zakupiony miernik poziomu pH zostanie pierwszy raz użyty, musi on zostać skalibrowany. Proces ten zwykle musi zostać poprzedzony namoczeniem elektrody w roztworze chlorku potasu, czyli tak zwanym płynie KCl. Dopiero po uwodnieniu elektrody w płynie wzorcowym można przystąpić do używania miernika, mając pewność, że będzie on wskazywał prawidłowe wyniki pomiarów. By miernik pH pozostawał w dobrej kondycji i jego wskazania były prawidłowe musi on być przechowywany w odpowiednich warunkach. Nie należy dopuszczać do wysuszenia się elektrody. W zatyczce testera powinna zawsze znajdować się odpowiednia ilość płynu KCl, by miał on kontakt roztworem.
Jeśli przez długi czas nie używaliśmy miernika i doprowadziliśmy do jego wysuszenia, przed ponownym użyciem musimy go na nowo skalibrować.

Wykonane samodzielnie i gotowe płyny KCl

Płyn konserwujący sondy mierników pH możemy przygotować samodzielnie, wykorzystując ogólnodostępne produkty chemiczne. Do przygotowania roztworu do konserwacji elektrod potrzebny będzie czysty chlorek potasu, który bez problemu powinniśmy znaleźć w każdym sklepie z artykułami chemicznymi. Chlorek potasu należy rozpuścić w wodzie destylowanej, którą dla przyśpieszenia procesu jego wykonania możemy podgrzać do temperatury około 50-60°C. Wykonany przez nas płyn KCl powinien być roztworem nasyconym, a więc płynem o maksymalnym stężeniu chlorku potasu. Sygnałem tego, że udało nam się wykonać taki roztwór będą kryształki które wytrącą się na dnie naczynia, w którym wykonujemy roztwór. Jeśli nie mamy warunków, ani czasu na produkcję własnego płynu KCl, możemy kupić gotowe płyny konserwacyjne. Koszt zakupu takiego płynu jest niewielki, a ponadto kupując gotowy płyn będziemy mieli pewność, że roztwór chlorku potasu będzie wykonany we właściwych proporcjach. Prawidłowo przechowywany  i często używany miernik pH nie wymaga częstej kalibracji, dlatego opakowanie takiego płynu powinno wystarczyć nam na długi okres użytkowania. Korzystanie z płynu KCl gwarantuje także prawidłowe odczyty miernika.

Źródło: Growtent.pl – GrowShop Warszawa