czwartek, 7 marca, 2024
Fotowoltaika dla domów jednorodzinnych – zalety rozwiązania

Wraz ze zmianami limitów na produkcję CO2, elektrownie konwencjonalne muszą ponosić coraz większe koszty związane z emisją tego gazu. Jednakże realne wydatki ponosi końcowy użytkownik systemu energetycznego – czyli my. W odpowiedzi na rosnące rachunki za prąd rozwiązaniem może być fotowoltaika dla domów jednorodzinnych.

Jak pozyskuje się prąd dzięki panelom fotowoltaicznym?

Panele fotowoltaiczne zbudowane są ze specjalnych półprzewodników, w których pod wpływem promieni słonecznych powstaje napięcie elektryczne. Jest to jednak napięcie stałe (jak w bateriach), więc aby móc wykorzystać wyprodukowaną energię w domu, konieczna jest zmiana na napięcie zmienne. Służy do tego drugi, podstawowy element instalacji fotowoltaicznej, czyli falownik (ang. inverter). Odpowiada on nie tylko za zmianę napięcia, ale również umożliwia oddawanie nadwyżki produkowanej energii do sieci energetycznej.

Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej dla domów jednorodzinnych

Panele fotowoltaiczne produkują energię w sposób ekologiczny. Elektrownie oparte na odnawialnych źródłach energii co prawda nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery, ale nie oznacza to, że nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Wieże wiatraków czy zbiorniki retencyjne elektrowni wodnych zmieniają w jakimś stopniu estetykę otoczenia. Śmigła turbin wiatrowych stwarzają zagrożenie dla ptaków, a hydroelektrownie utrudniają migrację ryb. Panele słoneczne montowane na dachach budynków, nie tylko nie zajmują dodatkowego miejsca, ale i nie zagrażają w żaden sposób środowisku.

Fotowoltaika dla domów jednorodzinnych daje również szereg innych, wymiernych korzyści. Najważniejszym argumentem przemawiającym za jej zastosowaniem jest oszczędność na rachunkach. W naszej szerokości geograficznej największe nasłonecznienie, a co za tym idzie największa produkcja energii elektrycznej, następuje w godzinach 9-15. Dom, wyposażony w instalację fotowoltaiczną, może być w tym czasie w pełni samowystarczalny energetycznie. Nawet jeśli domownicy są w tym czasie w pracy, wiele najbardziej energochłonnych urządzeń (np. pralki, suszarki, bojlery elektryczne) można uruchomić automatycznie, o określonej przez użytkowników godzinie. W ten sposób można np. włączyć pranie w czasie gdy domowników nie ma w domu, a panele fotowoltaiczne produkują energię z pełną mocą.

Uwaga: W Polsce prosument nie mam możliwości sprzedaży prądu do zakładu energetycznego.

Instalacje fotowoltaiczne montowane są na dachach i nie zajmują dodatkowego miejsca. Nowoczesne panele mogą być również stosowane jako materiał budowlany np. jako zadaszenia garażu, tarasu czy patio. Wykonany w ten sposób daszek daje nie tylko przyjemny cień, ale spełnia też funkcję praktyczną – produkuje energię elektryczną.

Poza użytkownikami korzyści płyną również dla całego systemu energetycznego. Dywersyfikacja źródeł energii i samowystarczalność części odbiorców zabezpiecza system przed przeciążeniami. A te występują najczęściej latem – czyli w okresie, gdy produkcja energii słonecznej jest najbardziej efektywna.

Co nas czeka w przyszłości?

Paliwa kopalne powoli się wyczerpują. Jesteśmy zmuszeni do poszukiwania alternatywy. Fotowoltaika jest idealnym rozwiązaniem tego problemu. Wspomniane korzyści ekonomiczne i ekologiczne to nie wszystko. Branża cały czas się rozwija, a zasoby budulca do produkcji paneli (krzemu) są na Ziemi praktycznie niewyczerpalne.

źródło: pvplus.pl – panele fotowoltaiczne Warszawa