piątek, 8 marca, 2024
Jakie materiały można ciąć wodą?

Technologia cięcia wodą WaterJet daje niezwykle szeroki wachlarz możliwości wytwarzania elementów o dowolnych kształtach, z praktycznie nieograniczonej ilości materiałów. Korzystanie z technologii cięcia wodą jest szczególnie opłacalne w przypadku wykonywania niezwykle skomplikowanych elementów, których wykonanie innymi metodami byłoby znacznie trudniejsze, a także krótkoseryjnych detali o wysokiej powtarzalności kształtu. Jakie są zalety cięcia wodą i co można nią ciąć? Tego dowiecie się Państwo z poniższego artykułu.

Zalety cięcia wodą

Technologię WaterJet można wykorzystywać do cięcia praktycznie wszystkich rodzajów materiałów. W zależności od twardości i grubości materiału, który chcemy przeciąć, dobiera się do niego odpowiednią prędkości cięcia, czy ciśnienie podawania strumienia wody. Do przecięcie miękkich i cienkich elementów wystarcza czysta woda, w przypadku twardych i grubych materiałów, konieczne jest cięcie wodą z domieszką środka ściernego. WaterJet w porównaniu z innymi metodami cięcia jest w stanie przeciąć materiały o znacznie większej grubości niż te, które jest w stanie przeciąć laser, czy plazma. Dzięki podanemu pod dużym ciśnieniem strumieniowi wody, maszyny WaterJet radzą sobie z elementami o grubości nawet 195 mm. Cięcie wodą dzięki sterowaniu komputerowemu daje możliwość dokładnej powtarzalności cięć, jest procesem szybkim oraz pozwala na wycinanie kilku elementów jednocześnie. Dodatkowo wykonywane cięcia są niezwykle precyzyjne dzięki czemu daje niemal nieograniczone możliwości realizacji nawet najbardziej nietypowych projektów, zgodnie ze specyfikacją. Co ważne technologia cięcia wodą nie powoduje nagrzewania się materiału w procesie cięcia, tak jak ma to miejsce w cięciu mechanicznym, laserowym i plazmą. Tym samym nie powoduje ono zmiany właściwości obrabianego materiału. Sam proces cięcia jest również przyjazny środowisku. Podczas swojej pracy maszyna WaterJet nie emituje, żadnych szkodliwych oparów, a jedynymi dopadamy przez nią produkowanymi jest nieszkodliwy garnet.

Co można ciąć metodą hydro-ścierną?

Technologia WaterJet pozwala na cięcie praktycznie każdego materiału. Poddawana wysokiemu ciśnieniu woda, rozpędza się osiągając prędkość zbliżoną do prędkości dźwięku, dzięki czemu z łatwością przenika przez napotkane na swojej drodze „przeszkody”. Używając samej wody można ciąć materiały miękkie, takie jak gumy, pianki, tkaniny, wykładziny PCV, papier, żywność, czy też folię. Twarde materiały wymagają dodania do wody, materiału ściernego. Proces cięcia strumieniem wody z domieszką ścierniwa, nazywa się cięciem abrazyjnym. Tergo typu cięcie pozwala na obróbkę twardych tworzyw, takich jak kamienie, kafelki, płytki ceramiczne, szkło, terrakota, gres, czy różnego typu metali. Jedynymi materiałami, z którymi metoda hydro-ścierna nie radzi sobie dobrze, jest szkło hartowane oraz drewno. Naprężenia jakie wytwarzają się podczas próby cięcia szkła hartowanego strumieniem wody, mogą powodować jego pęknięcie. Drewno zaś ze względu na swoje właściwości jest podatne na wchłanianie wody.

Źródło: Metconcept.com – Cięcie płytek ceramicznych