piątek, 8 marca, 2024
Jaka jest specyfika pracy na pojazdach HDS?

Widok rozkopanych nawierzchni oraz znajdujących się w ich pobliżu wielkich maszyn budowlanych nikogo nie dziwi, gdyż jest to już polska codzienność. Niemalże w każdym z województw stale modernizowana jest infrastruktura w celu poprawy jakości transportu w danym regionie. Tego typu remonty są niemożliwe do ukończenia bez wykorzystania specjalistycznych dźwigów typu HDS, które obsługiwane są przez osoby z ukończonym kursem HDS. Rozwinięcie i znaczenie tego skrótu jest dla większości z nas nieznane, nie mówiąc już o zastosowaniu i specyfice pracy tychże urządzeń.  Dźwigi to jedne z głównych narzędzi wykorzystywanych podczas przeróżnych prac budowlanych, remontowych i porządkowych.

HDS – co oznacza ten skrót?

Wbrew pozorom rozwinięcie tego skrótu nie jest skomplikowanym zadaniem – HDS oznacza hydrauliczny dźwig samochodowy. Urządzenie, jak wskazuje na to jego nazwa, zainstalowane jest zazwyczaj na pace samochodu ciężarowego. Tylko takie auto jest bowiem w stanie unieść ciężar urządzenia i przemieszczać się przy tym z miejsca na miejsce.

Pojazdy wyposażone w taki dźwig należą do najczęściej używanych i najbardziej wszechstronnych narzędzi transportu ciężkiego. Używane są najczęściej przez firmy budowlane, ale też i straż pożarną lub inne firmy z sektora przemysłowego – w każdej z tych instytucji znajduje się bowiem osoba posiadająca właściwe uprawnienia, zdobyte zazwyczaj po kursie HDS.

HDS – na czym polega specyfika jego pracy?

Głównym elementem budowy dźwigu jest obrotowe ramie. To właśnie dzięki niemu urządzenie może poruszać się w każdą stronę, podnosić i opuszczać ciężary. Sam dźwig napędzany jest za pomocą pompy hydraulicznej, która znajduje się w pojeździe. Wspomniane ramie może unieść ciężar do około 16 ton. Jego długość zaś wynosi niekiedy do 12 metrów! Jak widać, jest to specjalistyczne urządzenie i musi być obsługiwane przez profesjonalistę, chociażby po skończonym kursie HDS. Zawsze w trakcie pracy istnieje przecież niebezpieczeństwo zagrożenia życia, choć pojazd, na którym zamontowany jest dźwig, najczęściej posiada dodatkowe podpory – sprawiają one, że ciężarówka jest stabilna, a dzięki temu może wykonywać pracę szybko i sprawnie. Niemniej jednak musi być ona kontrolowana przez doświadczonego i czujnego kierowcę.

Osoba obsługująca maszynę powinna mieć prawo jazdy kategorii C oraz specjalne uprawnienia i być pełnoletnia. W tym celu musi zdać odpowiedni egzamin oraz uzyskać zaświadczenie lekarskie, dzięki któremu zostanie stwierdzone, że jest zdrowa i nie stanowi zagrożenia dla pozostałych członków ekipy budowlanej oraz osób znajdujących się w pobliżu budowy. Kurs HDS na ogół kosztuje do tysiąca złotych i składa się z kilkudziesięciu godzin dydaktycznych. Cena oraz plan kursu może w różnych przypadkach jednak wyglądać trochę inaczej, dużą rolę odgrywa tu ośrodek szkoleniowy, który go przeprowadza. Każda tego typu placówka może mieć bowiem inny cennik i przygotowywać do egzaminu w odmienny sposób – warto porównać oferty kilku z nich.

Zastosowanie technologii HDS

Z omawianych rozwiązań chętnie korzystają samorządy, które w tego typu dźwigi wyposażają śmieciarki oraz wozy strażackie. Dźwigi HDS znalazły swoje zastosowanie także w pomocy drogowej. Technologia HDS jest wykorzystywana w przeróżnych branżach, co z pewnością przekłada się na stale zwiększającą się ilość miejsc pracy dla osób uprawnionych do obsługi takich maszyn. Warto bliżej zapoznać się z tym tematem, jeśli chcemy poszerzyć swoje kwalifikacje.

Źródło: Akademia-efect.pl – kurs na wózek widłowy