piątek, 8 marca, 2024
Gdzie w mieszkaniu gromadzi się wilgoć? Najbardziej narażone pomieszczenia

Wilgoć może gromadzić się wszędzie – od głębokich warstw ścian aż po szczeliny i podłoże kafelków podłogowych. Szczególnie duże ryzyko nadmiernej wilgoci występuje także w okolicach ram okiennych oraz w pobliżu drzwi wejściowych, które eksponują użyte do budowy materiały na większy wpływ środowiska zewnętrznego. Optymalny poziom wilgotności względnej powietrza wynosi od ok. 40 do 60%.

Pomieszczenia narażone na wilgoć

W każdym domu jest kilka pomieszczeń, o które ze względu na duże ilości parującej wody, należy zadbać w odpowiedni sposób. Najbardziej narażona na zbyt duży poziom wilgoci jest oczywiście łazienka. Podczas kąpieli czy prysznica, zwykle używa się gorącej lub ciepłej wody, która bardzo szybko przemienia się w parę, a następnie osadza się na wszystkich przedmiotach i elementach konstrukcyjnych pomieszczenia, w które następnie wsiąka. Podobnie dzieje się w pomieszczeniach służących do suszenia prania. Wyprane ubrania, schnąc, parują i powodują znaczne podwyższenie poziomu wilgoci w powietrzu.

Kolejnym szczególnie narażonym pomieszczeniem jest kuchnia. Przygotowanie większości potraw za pomocą tradycyjnych metod, takich jak smażenie czy gotowanie wiąże się powstawaniem pary, a także dużej ilości zabrudzeń, w wyniku czego często na kuchennych ścianach można zaobserwować nieestetyczne zacieki i przebarwienia.

Poruszając temat narażenia na wilgoć, warto wspomnieć także o piwnicach. Istnieje ryzyko, że przy niewystarczająco szczelnej izolacji może dochodzić do przecieków wody z opadów, a co gorsza do przesiąkania wody z gruntu do materiałów budowlanych. Są one narażone także na różnego rodzaju awarie instalacji wodnych i kanalizacyjnych. W każdym pomieszczeniu powinno się zadbać o odpowiednią temperaturę i cyrkulację powietrza. Regularnie wietrzenie mieszkań pozwala na znaczne obniżenie poziomu wilgoci w pomieszczeniach i pozwala zapobiec jej nagromadzeniu. Jeśli jednak zauważamy jakiekolwiek widoczne oznaki zawilgocenia, powinno się niezwłocznie podjąć kroki w celu usunięcia ich przyczyny. Warto wówczas wynająć specjalistyczny osuszacz, który ma za zadanie „wyciągnąć” wilgoć z wnętrza ścian lub zdecydować się na profesjonalne osuszanie budynków oferowane przez doświadczonych fachowców.

Wyzwania związane z zawilgoceniem domu

Nie zawsze istnieje możliwość samodzielnego usunięcia wilgoci z przestrzeni mieszkalnej. Jednym z trudniejszych przypadków jest sytuacja, w której wyraźnie widać oznaki nadmiernej wilgoci, ale ciężko jest znaleźć jej źródło. Lokalizacja przecieku jest niezwykle ważna, ponieważ często pozwala na uniknięcie zalania oraz związanych z nim zniszczeń. Wynajmując do tego celu firmę zajmującą się osuszaniem budynków, można liczyć na sprawne wykrycie umiejscowienia przecieku, a także likwidację usterki. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług takiej firmy również w przypadku, gdy wilgoć zgromadziła się w trudno dostępnym miejscu, np. pod podłogą. Woda, która się tam dostaje, nie ma możliwości wyparowania, w wyniku czego często spotyka się problemy takie jak zniekształcanie i podnoszenie się desek. Problem ten dotyczy zarówno podłóg drewnianych, posadzek ceramicznych, jak i różnego rodzaju wykładzin. Osuszanie podposadzkowe, zwykle wykonywane techniką ciśnieniową, wymaga specjalistycznego sprzętu, który pozwoli usunąć wilgoć bez niszczenia podłogi.

W ekstremalnych przypadkach, takich jak zaobserwowanie na ścianach grzyba lub pleśni, również należy od razu skontaktować się z fachowcami, by mogli oni przeprowadzić profesjonalne ozonowanie lub odgrzybianie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tego typu organizmy mogą powodować poważne problemy zdrowotne u osób, które wdychają wytwarzane przez nie opary.